Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Powiat chełmski. Jak powiat w Rejowcu Fabrycznym budował...

O zakres inwestycji na terenie tego miasta pytał podczas ostatniej sesji rady powiatu radny Tomasz Szczepaniak. Sprawa remontu powiatowych arterii była zresztą poruszana wielokrotnie – zarówno na sesjach powiatowych, jak i miejskich. Z jaką odpowiedzią Szczepaniak spotkał się tym razem?
Powiat chełmski. Jak powiat w Rejowcu Fabrycznym budował...

Źródło: Starostwo Powiatowe w Chełmie

Inwestycje powiatowe na terenie Rejowca Fabrycznego to temat trudny, wzbudzający wiele kontrowersji. Kiedy powraca, a dzieje się to w regularnych, kilkumiesięcznych odstępach, przerzucany jest przez decydentów niczym gorący ziemniak. Deklaracje na temat rejowieckich powiatówek składał już i wicestarosta Jerzy Kwiatkowski, i sam starosta Piotr Deniszczuk, a wciąż mamy do czynienia ze stanem pewnej niewiadomej, choć należy równocześnie zauważyć, że oczekiwania mieszkańców miasta zostały już częściowo zaspokojone. 

W swojej interpelacji radny Szczepaniak pytał o ulice: Polną, Cichą i Narutowicza, ale również Chełmską czy Dworcową. Interesowało go również, czy jeszcze w tym roku uda się przebudować ulicę Unicką.

Starosta Piotr Deniszczuk wyjaśnił, że Chełmska zostanie zgłoszona w najbliższym naborze wniosków o uzyskanie dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W tym samym wniosku pojawi się również ulica Lubelska. 

Na tym jednak odpowiedź starosty się nie zakończyła. Jego zdaniem Szczepaniak pytał o realizację tych inwestycji nie dlatego, aby wspomóc zaprzyjaźniony samorząd, ale dlatego, że planuje zbić na Rejowcu Fabrycznym polityczny kapitał.

- Pan radny jest jednym z najbardziej doświadczonych członków rady. Był i wicestarostą, i przewodniczącym rady, więc mogę tylko zauważyć, że gdyby był bardziej skuteczny w swoich działaniach, to dzisiaj nie mielibyśmy wielu problemów do rozwiązania. To, co zrobiliśmy na terenie całego powiatu, ale i miasta Rejowiec Fabryczny czy Rejowca przez ostatnie osiem lat, to jest bardzo dużo – zauważył starosta Deniszczuk.

Jednocześnie dał wszystkim do zrozumienia, że wystąpienie Szczepaniaka traktuje jako przedsmak zbliżającej się kampanii wyborczej.

- Rozumiem, że każdy chciałby zabłysnąć i pokazać, jak zabiega o drogi na terenie swojego okręgu wyborczego. Niestety. Nasze możliwości są ograniczone, ale postaramy się zrobić wszystko, co możliwe, aby to wykonać – zadeklarował Deniszczuk.

Tomasz Szczepaniak odniósł się do słów starosty i stwierdził, że część inwestycji dotyczących Rejowca Fabrycznego realizowano jeszcze w latach 2014-2018. 

- Była to między innymi ulica Narutowicza. Być może pan tego nie pamięta, ale i o Polną, i o Cichą, może nie Dworcową, zabiegałem już wcześniej. Zabiegałem, ponieważ, jak twierdził pan na sesjach i chwalił się na łamach prasy, kondycja finansowa powiatu była wyśmienita. Dzisiaj okazuje się, że nie jest ona „kolorowa”. Wiem, że robimy dużo, ale jednocześnie należy zauważyć, że finanse powiatu wyglądają bardzo słabo. O drogi w Rejowcu Fabrycznym zabiegałem i dwa lata temu, i rok temu, i zawsze padała deklaracja „zrobimy, zrobimy” – komentował wyjaśnienia Deniszczuka Szczepaniak.

Starosta nie pozostał oczywiście dłużny i usiłował przywołać Szczepaniaka do porządku. Stwierdził, że ten nie rozumie praw, jakimi rządzi się ekonomia, dlatego nie potrafi właściwie ocenić decyzji zarządu powiatu. 

- Panie radny, żeby zabierać głos na tematy ekonomiczne, należy mieć wiedzę ekonomiczną na poziomie co najmniej zawodowym. Sam pan doskonale wie, że kredyty, które zaciągnęliśmy, posłużyły nam do realizacji inwestycji na terenie pańskiej rodzinnej gminy. Z tego, co pamiętam, było to ok. 4 mln złotych. I pan dzisiaj stawia zarzut, że bierzemy kredyt, bo chcieliśmy tę inwestycję wykonać. Nie wiem, jak to skomentować... – skwitował wystąpienie radnego Szczepaniaka starosta Piotr Deniszczuk.

By rozwiać nagromadzone wokół Rejowca Fabrycznego wątpliwości, postanowiliśmy zapytać pracowników wydziału infrastruktury Starostwa Powiatowego w Chełmie o to, na ile drogi powiatowe na terenie miasta są już ukończone, a na ile nie i jakie są w związku z tym przewidywania. 

- W latach 2015-2018 wykonano cząstkowy remont ul. Narutowicza oraz ul. Leśnej. Od 2018 roku na przebudowano ul. Wiejską, ul. Unicką oraz wyremontowano ul. Cementową. W najbliższym czasie postaramy się o pozyskanie środków na przebudowę ul. Chełmskiej oraz ul. Lubelskiej – mówi Diana Kasjan, wicedyrektor wydziału infrastruktury Starostwa Powiatowego w Chełmie.

I jednocześnie dodaje, że ul. Polna, Cicha i Narutowicza nie zostały uwzględnione w bieżącym budżecie powiatu. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama