Podjęcie odpowiedniej uchwały zostało poprzedzone dosyć długim i żmudnym procesem wyłaniania „kandydatów”, którzy mogliby pretendować do roli patrona szkoły. Poszczególne elementy tego procesu przedstawiła zebranym dyrektor Biura Obsługi Szkół Jolanta Krop.
- Wniosek dotyczący nadania imienia wpłynął do nas 30 czerwca tego roku. Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna oraz Rada Uczniowska wystąpiła z pismem, aby rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nadania szkole imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Cały proces związany z wyłonieniem imienia patrona rozpoczął się w styczniu 2023 roku. 20 imion potencjalnych patronów zgłosiło 100 osób. W kolejnym etapie wskazano dwa nazwiska, które uzyskały największą ilość głosów. W drugiej turze Józef Piłsudski uzyskał blisko 65% wszystkich 222 głosów – wyjaśniała dyrektor Krop.
Zanim uchwała została poddana pod głosowanie, przewodniczący rady gminy Artur Kubacki poprosił radnych o wyrażenie opinii. Liczył na to, że w sprawie szkoły i patrona wypowie się chociażby radny z tego terenu Dariusz Kiełek. Okazało się, że radny nie podziela do końca głosu większości i na miejscu Piłsudskiego widziałby inną postać.
- Cóż mogę powiedzieć. Taki jest wynik głosowania. Jednym z prawdopodobnych kandydatów na patrona szkoły był pan Paweł Walczak, pierwszy dyrektor placówki. Przyznam szczerze, że nie jestem do końca zadowolony z tego, że to akurat Piłsudski będzie patronem szkoły – wyraził swoją opinię radny Kiełek.
O kilka szczegółów chciał dopytać radny Janusz Stańkowski.
- Chciałbym wiedzieć, czy w związku z rozpoczęciem tej procedury został również powołany jakiś komitet odpowiedzialny za przygotowanie sztandaru? - dopytywał radny Stańkowski.
Dyrektor Krop wyjaśniła, że dopiero podjęcie uchwały umożliwi wdrożenie dalszych etapów całego procesu, które związane są właśnie z pozyskaniem środków na sztandar czy napisaniem hymnu szkoły. Do kwietnia zaplanowane zostaną również różne aktywności związane z popularyzacją postaci patrona. Uchwała w sprawie nadania imienia szkole została podjęta jednogłośnie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze