Impreza rozpoczęła się już w sobotę wczesnym rankiem. Punktualnie o godz. 5.00 nastąpił początek wyprawy, tuż przed wylotem żurawi.
- Jest to już czwarta edycja tego wydarzenia. Takie pożegnanie żurawi. Niedziela była tą częścią rozrywkową, takim piknikiem rodzinnym, gdzie mieliśmy atrakcje zarówno dla młodszych, jak i dla starszych - plastycznie i fotograficznie, więc myślę, że na pewno każdy znalazł coś dla siebie. Była to także doskonała okazja do zapoznania się z bliska, jak pracują instytucje zajmujące się ochroną środowiska przyrodniczego - mówi Adam Sępoch z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Ile naliczono żurawi?
- Podczas porannego liczenia zaobserwowaliśmy około 2 tys. Część z nich była ukryta we mgle. Słyszeliśmy je, ale nie mogliśmy w tamtym momencie ich dokładnie policzyć. Udało nam się to dopiero wieczorem, kiedy żurawie wróciły na swoje legowiska. Wówczas naliczyliśmy około 2700 - 2800, więc możemy śmiało stwierdzić, że około 3 tys. żurawi wokół nas pomieszkuje. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie są to dokładne dane, ponieważ te zwierzęta wędrują. Poza tym mamy w tym roku bardzo długie lato, więc nie dotarły do nas jeszcze żurawie z północy Europy. Nadal jeszcze na nie czekamy... - dodaje Adam Sępoch.
W części artystycznej na scenie wystąpili: “Retro Swing”, “Cuda Wianki” z Dorohuska, zespół “Mada Bis”, Kapela “ Uroczysko” z Krasnegostawu oraz “Kapela Kataryna” z Chełma.
W trakcie wydarzenia rozstrzygnięto również Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny “Powitanie żurawi. Piękno Poleskiego Parku Narodowego”.
Komisja w składzie: Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego, Rafał Goral, prezes Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak, kierownik Biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury CSK po obejrzeniu i ocenie 64 prac nadesłanych na konkurs postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce otrzymała Jolanta Małyska za zdjęcie pt. “Pora powrotu na noclegowisko”, a tuż zaraz za nią znalazł się Grzegorz Kornijów z pracą “Duchy”. Podium zamknął Jarosław Kochnio za zdjęcie “Młodości dodaj mi skrzydeł”.
Ponadto komisja postanowiła przyznać 10 wyróżnień. Otrzymali je: Beata Nowakowska “ Perehod o wschodzie słońca”, Krzysztof Szaruga “Żurawie o zachodzie słońca”, Tomasz Smutek “Droga do jeziora”, Piotr Dras “Bagno Jeziora Łukie 2”, Monika Gołoś “Poleski Bocian”, Grzegorz Nowacki, Krzysztof Kuruc “Sio mi stąd”, Grzegorz Król “W locie”, Hubert Białek “Jeziorko” oraz Jacek Cisło “W symbiozie”.
Konkurs organizowany był przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zdjęcia laureatów będzie można podziwiać na wystawie w CSK w Lublinie.
Podczas tego wydarzenia odbył się też konkurs kulinarny - oceniano dania z żurawiną. Komisja konkursowa w składzie Beata Mazurek, poseł do parlamentu europejskiego, Agnieszka Kruk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie, Ewa Piasecka, zastępca Dyrektora Poleskiego Parku Narodowego, Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor CSK w Lublinie, Ryszard Drob, dyrektor Hotelu Drob w Urszulinie, Piotr Łukaszewski, kierownik oddziału ochrony przyrody i informacji o środowisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Anna Prasek, CSK w Lublinie, Izabela Żukiewicz, CSK w Lublinie dokonała degustacji i oceny walorów smakowych oraz estetycznych przygotowanych potraw, które zostały zgłoszone do czwartej edycji konkursu kulinarnego na danie z żurawiną.
Celem konkursu jest promocja oraz wspieranie kuchni regionalnej, a także reaktywowanie regionalnych tradycji kulturalnych.
Komisja stwierdziła, że każde stanowisko kulinarne wykazało się różnorodnością i oryginalnością prezentowanych dań dlatego postanowiła przyznać wszystkim kołom równorzędne nagrody w wysokości 800 zł. Otrzymały je: KGW “Gospodarne Dominiczanki”, Stowarzyszenie na rzecz gminy Fajsławice, Gminne stowarzyszenie aktywnych kobiet Fajsławice, KGW “Moniaki”, KGW “Snopków” oraz KGW “Sieprawiczanki”.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze