W niedzielę (10 września) już od wczesnych godzin porannych na wojsławickim stawie rozgrywana była pierwsza z 7 konkurencji, czyli zawody wędkarskie. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Putnowice-Kolonia. Na drugim miejscu znaleźli się przedstawiciele sołectwa ul. Krasnystawskiej, a na trzecim sołectwa ul. Rynek. Kolejne pozycje zajęli mieszkańcy Turowca, Rozięcina i ex aequo Kukawki i ul. Chełmskiej. Zmagania przeprowadził Krzysztof Czechowski ze Stowarzyszenia Wędkarzy Gminy Wojsławice.
Główna cześć imprezy rozpoczęła się o godz. 15 w Ośrodku Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie. Uczestnicy turnieju od razu wyruszyli na tzw. wykopki. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w kopaniu przy pomocy motyki. Zapał był tak wielki, że pole, które do najmniejszych nie należało, w ekspresowym tempie zostało przekopane, a ziemniaki wyzbierane.
Po wykopkach nadszedł czas na kontynuację Ziemniaczanego Turnieju Sołectw Gminy Wojsławice. Na uczestników czekały jeszcze 2 konkurencje kulinarne (na najlepszą zapiekankę ziemniaczaną oraz na najlepszą przekąskę ziemniaczaną) i 4 sportowe (dojenie krowy na czas, sołtysowa pyrka, sadzenie ziemniaków oraz o wdzięcznej nazwie "Wbij to sobie do głowy", czyli wbijanie gwoździ w pniak).
Po zaciekłej rywalizacji, ostateczne wyniki przedstawiają się następująco: 1. Sołectwo ulicy Krasnystawskiej, 2 Sołectwo Turowiec, 3. Sołectwo ulicy Rynek, 4. Sołectwo Putnowice-Kolonia, 5. Sołectwo Rozięcin, 6. Sołectwo ulicy Chełmskiej
Po udanym turnieju przyszła pora na zabawę. Na scenie zaprezentowały się: kapela Kwinte-Sekcja Band i Kapela Świcy. Szczególnie ważnym dla organizatorów występem był ten przygotowany przez Czerwoną Jarzębinę. Zespół wykonał pieśni specjalnie przygotowane przez Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, która prowadziła warsztaty "Pieśni Ziemi Wojsławickiej" w ramach projektu "Źródła - Powrót do Kultury i Tradycji w Gminie Wojsławice", dofinansowanego ze środków z programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska Edycja 2023".
To nie były jednak jedyne atrakcje niedzielnego popołudnia. Na wszystkich przybyłych czekał kiermasz twórców ludowych oraz warsztaty rękodzielnicze "Siano, Drewno, Słoma". Można było również skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach oraz odwiedzić stoiska kulinarne przygotowane przez sołectwo Rozięcinm, stowarzyszenie "Aktywni Wojsławianie" i spółdzielnię socjalną "Wojsławianka".
Poniżej galeria zdjęć.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze