Festiwal rozpoczął się wczesnym rankiem, a zainaugurowała go projekcja dramatu animowanego “Charlotte” , która odbyła się sali kinowej WDK. Następnie w tym samym budynku od godziny 10 wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia bajki inspirowanej „Księgą Raju” Icyka Managera i opowiadaniami Chasydzkimi.
W tym samym czasie w małej synagodze odbywały się warsztaty języka migowego "Językowa wieża Babel - migające warsztaty”. Była też prezentacja wystawy Jana Pawłowskiego i Ewy Dąbrowskiej.
Dużą popularnością cieszyły się warsztaty tańca żydowskiego “Krok po korku. Circle Dance”, prowadzone przez Sylwię Sawę-Pasterniak. Cały plac synagogalny w kilka chwil zamienił się w kilka chwil w prawdziwy pokaz taneczny. Kto chciał, mógł również obejrzeć film “Ukos Światła” oraz spotkać się z reżyserem Wojciechem Szumowskim.
Ważnym punktem festiwalu było też odsłonięcie muralu przez Stowarzyszenie Bramy Pamięci Włodawa - Sobibór (plac przy KP PSP we Włodawie). Powstał on z okazji okrągłej 90. rocznicy przybycia 9 Pułku Artylerii Ciężkiej do Włodawy. Historię tej jednostki w krótkim przemówieniu przybliżył Piotr Czyż. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych m.in: burmistrz miasta Włodawa Wiesław Muszyński, zastępca burmistrza Wiesław Holaczuk, wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Jak zwykle nie zabrakło koncertów. Wystąpili: Atanas Valkov Solo, czyli wędrówki po niekończących się dźwiękach, a zaraz po nich miał miejsce koncert pt. “Szalone Skrzypce i muzyka świata”.
Równie ciekawie było w sobotę. Już od godziny 9.30. wszyscy chętni mogli obejrzeć bajkę zatytułowaną “Czwartek - czyli pod znakiem szczęścia.” Była to animacja inspirowana podaniami ludowymi o praktykach środkowoeuropejskiego prawosławia - Teatr (Od) Nowa. W programie dnia znalazły się także: “Brzydkie Kacenia” - spektakl gwarowy dla dzieci i młodzieży w wykonaniu Teatru Czerevo. Odbyły się również: warsztaty kuchni ukraińskiej organizowane przez Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Masterclass wokół filmu wrota Europy - spotkanie filmowe z udziałem Agaty Buzek.
Była także inauguracja instalacji artystycznej “Na Bugu we Włodawie” oraz spotkanie z twórcą Piotrem C. Kowalskim. Tego dnia miały miejsce również: “Spasi i Sochrani” - Zbaw i Zachowaj - wernisaż fotografii, który poprowadziła grupa twórcza “Motycz”, wykład pt. “Inność prawosławna - doświadczenie liturgii hezychastyczna koncepcja duchowości wschodu" ks. prot. dr. Jarosława Szczura.
Sobotni wieczór podsumowały niezapomniane koncerty, które rozpoczęły się już od godziny 18.00. Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej zaprezentował “Koncert muzyki cerkiewnej”, wystąpił też “Milo Ensemble”. Na sam koniec odbyła się “Noc Bardów” w wykonaniu: Kuby Sienkiewicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Daniela Gałązki, Piotra Brymbasa oraz Zuzanny. Występ poprowadził Janusz Kasprowicz.
Dodatkowo tego dnia odbyła się akcja oddawania krwi - “Festiwalowy Dar Serca “, podczas której wszyscy chętni mogli oddać bezcenny dar jakim jest krew.
Ostatni dzień festiwalu wypadł w niedzielę. Była moc atrakcji. O godzinie 9.00 odprawiona została liturgia z oprawą muzyczną Chóru Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej. Następnie w kolejności były m.in.: warsztaty malowania na szkle, projekcja filmu “Szczedryk” i innych oraz bajek. Było też spotkanie z mistrzami mowy polskiej Grażyną Lutosławską i Edwardem Marszałkiem i wernisaż wystawy malarstwa prof. Stanisława Baja oraz spotkanie z tym artystą. Ponadto odbył się również koncert zespołu” Gospel Joy”, przy którym publiczność świetnie się bawiła. Festiwal podsumował koncert finałowy zespołu “The Best of LemON” , który znany jest z hitów “ Napraw” i “Scarlet”.
- Najbardziej chyba podobał mi się drugi dzień, szczególnie wieczór. Pokaz fireshow to było coś niesamowitego. Poza tym Noc bardów, na której zagrał pan Zamachowski, to również było wspaniałe wydarzenie. Naprawdę świetnie się bawiłam przez te trzy dni - mówi pani Marta, włodawianka
Ponadto przez te trzy dni można było: podziwiać instalację świetlną na włodawskim deptaku i uliczne animacje, zwiedzać kościół pw. św. Ludwika i klasztor ojców Paulinów wraz z wystawą zbiorów klasztornych oraz miasto z przewodnikiem. Nieodłącznym elementem festiwalu jest także jarmark na którym zaobserwować można było różne wystawy i obejrzeć uliczne animacje, a stoiskach nie zabrakło rękodzieła oraz regionalnych produktów spożywczych.
Poniżej galerie zdjęć.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze