Na prezentację dzieła nieżyjącej artystki Eugenii Gortchakovej złożą się prace należące do kolekcji Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej. Do zbiorów tych trafiły jako pokłosie uczestnictwa autorki w Międzynarodowych Plenerach dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii w Okunince nad Jeziorem Białym (brała w nich udział w latach: 1995, 1996, 1997, 1998, 2000) oraz jako cenny dar z 2021 roku, złożony w tym miejscu przez Jürgena Weichardta – znanego niemieckiego krytyka oraz kolekcjonera sztuki zamieszkałego w Oldenburgu, prywatnie męża artystki.
E. Gortchakova studiowała filologię w Państwowym Uniwersytecie w Moskwie, następnie w latach 1978-1982 dedykowała się studiom z zakresu sztuk pięknych. W 1991 uczestniczyła w warsztatach w Leerdam w Holandii, a na przełomie 1991/1992 przebywała na stypendium w Paryżu. W 1992 zamieszkała na stałe w Oldenburgu w Niemczech. Jej twórczość obejmowała malarstwo, grafikę, film video, fotografię. Jürgen Weichardt o dokonaniach artystki pisał: „Od 1993 powstawały Struktury czasu, w których każde uderzenie pędzla jest elementem podstawowym dzieła i jednocześnie oznacza mgnienie życia”. Kompozycjom poddanym rygorowi geometrii, dynamiki nadaje promieniście rozchodzące się światło. Kolorystyka prac raz monochromatyczna, innym razem utrzymana jest w subtelnych, pastelowych zestawieniach tonalnych. Laureatka licznych nagród na prestiżowych międzynarodowych biennale i triennale grafiki, m.in. w Katowicach, Kairze, Fredrikstad w Norwegii, Sapporo w Japonii. Autorka wielu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka pokazów grupowych organizowanych w całej Europie, w tym w ramach słynnego Biennale w Wenecji (2005) oraz Documenta w Kassel (2002). Prezentacja w przestrzeni Galerii 72 eksponuje łącznie 59 prac, w tym 16 opracowań malarskich na płótnie oraz 43 utwory na papierze w technice akwareli, akrylu, kolażu, serigrafii, akwaforty, grafiki komputerowej, datowanych na lata 1991-2015.
Piotr Tymochowicz (ur. w 1968 w Chełmie) odbył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie w latach 1991-1996). Mieszka na stałe w Siedliszczu. Jego wystawa zatytułowana Homeland to metafora przemijania. Twórca od lat maluje relikty przeszłości, snuje opowieść o odchodzeniu na przykładzie zdewastowanych, popadających w ruinę obiektów architektonicznych. Na swoich płótnach kreuje narrację o nas samych, o zmiennych kolejach losu, którego nie sposób odwrócić. Powstaje opowieść o nas bez nas; sztuka pozbawiona ludzkiego sztafażu. Malarstwo wypełnione głęboką symboliką wanitatywną, przywołuje na pamięć treści zawarte w martwej naturze doby baroku. Odchodzący świat kresowej prowincji opowiedziany został w zajmujący, nasycony emocją sposób. W malarstwie tym wiele odniesień znajdziemy do poetyki i doświadczeń surrealizmu. Na wystawę składa się 27 prac artysty datowanych na lata 2015-2023.
Czytaj też:
- Chełm. Rondo nabierze kolorów - rozpoczęły się na nim prace
- Chełm. Radni dokonają wizytacji oczyszczalni. Czy wywąchają źródło odoru?
- Chełm. Na Wiercieńskiego praca wre, ale od jutra jeszcze większe utrudnienia w ruchu!
- Chełm. Wakacyjne remonty w szkołach i przedszkolach - zobacz, co się zmieniło
- Chełm. Miejska stacja paliw ma być gotowa do końca roku. Sprawdziliśmy, jak idą prace [ZDJĘCIA]
Napisz komentarz
Komentarze