Wójt Dariusz Stocki wyjaśnia, że zakład energetyczny przeprogramował już nowe lampy w taki sposób, aby mogły świecić dłużej. Do tej pory uliczne oświetlenie wyłączało się automatycznie o godzinie 20. Teraz ze światła będzie można korzystać o dwie godziny dłużej.
- W ramach projektu udało nam się wymienić w sumie 520 opraw oświetleniowych na terenie całej gminy. Stare oprawy zastąpiły całkowicie nowe, a źródłem światła są w nich diody LED. Jaśniej będzie teraz w 15 miejscowościach: Józefinie, Kamieniu-Kolonii, Kamieniu, Strachosławiu, Mołodutynie, Wolawcach, Haliczanach, Koczowie, Natalinie, Czerniejowie, Andrzejowie, Pławanicach, Pławanicach-Kolonii, Ignatowie-Kolonii oraz Ignatowie. Nowe lampy to również jeden z elementów realizowanej przez nas gospodarki niskoemisyjnej – mówi wójt Stocki.
A nie są to czcze deklaracje. Przewiduje się, że dzięki modernizacji oświetlenia, emisja zanieczyszczeń, szczególnie szkodliwych dla jakości życia, zmniejszy się na terenie gminy o prawie 72% - w tym emisja CO2 o ok. 100,65 Mg na rok. Zużycie energii zasilającej oświetlenie uliczne spadnie z poziomu 180 204,02 KW na 50 822,06 KW. Inwestycja, co oczywiste, pozwoli zachować w kieszeni samorządu zaoszczędzone środki. Do tej pory znaczne kwoty wydawano nie tylko na opłacenie faktur za pobór energii, ale też na okresową konserwację i tak przestarzałego oświetlenia.
-Na to zadanie otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości niecałych 590 tys. zł, a w sumie na wymianę oświetlenia wydaliśmy niespełna 714 tys. zł. Poprawi się znacząco bezpieczeństwo, a to jest przecież bezcenne – mówi wójt Dariusz Stocki.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze