Wydarzenie rozpocznie się w czwartek (12 października) o godzinie 17. wernisażem Oblicze Getta (mała synagoga). Następnie odbędzie się przedstawienie założeń projektowych, które poprowadzi Anita lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie. Później głos zabierze dr Bartłomiej Krupa z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który przybliży wszystkim pośredni etap eksterminacji. Po nim wystąpi Eliyau Klein z Izraela, który opowie o Żydowskich uchodźcach we Włodawie w czasie okupacji niemieckiej oraz o charakterystyce, warunkach życia i walce o przetrwanie. A na koniec będzie występ w Di Galitzyaner Klezmorim “Mein Shtetele”.
Kolejny dzień zapoczątkuje wystąpienie dr Lea Pitermana Ganora (Mashmut Center - Kiryat Motzkin w Izraelu) - Włodawa mój sztelt. Pamięć i historia. Wspomnienia rodzinne. Tego dnia wystąpią także: Emil Majuk (Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN) - dzieje społeczności żydowskiej we Włodawie do 1939 roku, dr Teresa Klimowicz (Katedra Kultury i Historii Żydów na UMCS) Eksterminacja Żydów w dystrykcie lubelskim w ramach Akcji Reinhardt oraz Agnieszka Ignatiuk (Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie) - Dzieje i likwidacja getta w latach 1939 - 1943.
Projekt Getto we Włodawie w 80. rocznicę likwidacji - dokończyć historię dofinansowano w ramach programu “Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie kraju”.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze