W ramach cyklicznego przeglądu podsumowywana jest roczna działalność artystyczna osób, które tworzą w różnych dziedzinach sztuki. Wydarzenie organizowane przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych i krasnostawskim magistratem ma na celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie regionalnych twórców do kontynuowania uprawiania tradycyjnego rękodzieła.
– Wiersze i ręcznie wykonane dzieła zawsze fascynują, bo mają w sobie „duszę”. Być może dlatego, że są odzwierciedleniem emocji twórców, ich radości i smutków. I choć nie zawsze ta praca jest przez różnych odbiorców doceniana, burmistrz Robert Kościuk i miasto Krasnystaw cieszą się waszą obecnością właśnie na takich wydarzeniach, jak dzisiejsza gala finałowa, kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe czy też Kiermasz Twórczości Ludowej podczas Chmielaków Krasnostawskich. To ostatnie wydarzenie zgromadziło w tym roku rekordową liczbę około 75 twórców, wystawców i rękodzielników – zwróciła się do uczestników wydarzenia sekretarz miasta Renata Stangryciuk.
Prace zgromadzone w ramach tegorocznego przeglądu oceniało jury w składzie: Paweł Onochin (przewodniczący komisji i koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych), Marta Zorska (etnolog i p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie) oraz Mateusz Soroka (etnolog i pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju). Po przeanalizowaniu prac nadesłanych przez 36 autorów, które oceniano w 10 kategoriach. Ostatecznie jurorzy zdecydowali o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
Rzeźbiarstwo:
I Miejsce: Jan Ulanicki
II Miejsce ex aequo: Jan Uścimiak i Piotr Czapka
III Miejsce: Stanisława Mąka
Wyróżnienia: Henryk Wróbel i Jan Pawłowski
Malarstwo:
I Miejsce: Piotr Czapka
II Miejsce: Anna Buczko
III Miejsce: Stanisława Mąka
Hafciarstwo:
I Miejsce: Małgorzata Bandosz
II Miejsce: Janina Wesołowska
III Miejsce: Gertruda Zamajtys
Koronkarstwo:
I Miejsce: Elżbieta Janiak
II Miejsce: Jadwiga Żukowska
III Miejsce: Marta Dolepska
Wyróżnienie: Czesława Klusek
Plastyka zdobnicza:
I Miejsce: Marzena Pliszczyńska
II Miejsce: Małgorzata Bandosz
(bez III nagrody)
Wyróżnienie: Elżbieta Nizioł
Plastyka obrzędowa:
I Miejsce: Irena Zdebska-Blim
II Miejsce: Małgorzata Bandosz
III Miejsce: Anna Krzyżanowska
Wycinankarstwo:
I Miejsce: Janina Boroś
II Miejsce: Danuta Perestaj
Tkactwo:
I Miejsce: Stanisława Kowalewska
Plecionkarstwo:
I Miejsce: Jolanta Czwalik
Twórczość ludowa stylizowana:
Wyróżnienia: Irena Zdebska-Blim i Jolanta Czwalik
Podziękowania za udział w konkursie otrzymali z kolei: Maria Guz, Helena Popławska, Krystyna Ulanicka, Teresa Nowak, Alicja Smyk, Maria Gołębiowska, Marta Korowaj, Bogdan Hawryluk, Barbara Garbal, Ewa Bądyra, Józefina Tatara, Agata Olech i Zbigniew Kotowicz.
– Komisja konkursowa z satysfakcją odnotowała pojawienie się ginącej dyscypliny, jaką jest bednarstwo i postanowiła przyznać specjalną nagrodę panu Januszowi Kopniakowi, mając nadzieję na dodanie kolejnej kategorii konkursowej w przyszłości. W związku z dużą liczbą prac na bardzo wyrównanym poziomie artystycznym i wykonawczym w dyscyplinie koronkarstwa, nagrodzone prace są efektem bardzo indywidualnych ocen poszczególnych członków jury, wynikających w dużym stopniu z wrażeń estetycznych. Jury zwracało uwagę na materiały użyte w pracach, ponieważ pojawiają się wytwory na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Natomiast technika wykonania tak zwanych pająków znacząco obniża ich ocenę przez użycie kleju na gorąco – zrelacjonował dyrektor KDK Damian Kozyrski, odczytując wnioski z protokołu.
Z kolei w ramach jubileuszowej, 25. edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” oceniono 9 zestawów poetyckich nadesłanych przez 19 autorów.
Jurorami byli: Donat Niewiadomski (przewodniczący), Halina Kosienkowska-Ciota i Katarzyna Kraczoń.
Pierwszą nagrodę przyznano Krystynie Igras, drugie Halinie Graboś, a na trzecim ex aequo znalazły się Anna Wanda Góra i Anna Zalewska-Oleksiuk.
Wyróżnienia powędrowały zaś do: Elżbiety Nizioł, Antoniego Rzeźniczuka, Kazimiery Jasińskiej i Teresy Kubik. Przyznano także wyróżnienia specjalne – za wiersze o Sabinie Derkaczewskiej. Otrzymały je: Danuta Perestaj i Henryka Dederko.
Podziękowania za udział dostali: Jadwiga Edyta Lodwich, Czesława Demczuk, Jan Zieńkowski, Mirosław Wesołowski, Alicja Cypryańska, Czesława Michańska, Eugeniusz Daniluk, Maria Wanda Kozłowska i Janina Boroś.
Prace biorące udział w Przeglądzie Twórczości Ludowej podziwiać można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym konkurs, a także na wystawie w galerii Krasnostawskiego Domu Kultury.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z WYDARZENIA (PONIŻEJ)
Czytaj także:
- Znani artyści koncertowali w Fajsławicach i Krasnymstawie [ZDJĘCIA + FILM]
- Krasnystaw. Uroczyste obchody Dnia Nauczyciela [ZDJĘCIA + LISTA NAGRODZONYCH]
- Gm. Siennica Różana. Zderzenie dwóch passatów. Kierowca w szpitalu
- Powiat krasnostawski. Policyjna obława na rowerzystów. Posypały się mandaty
- Krasnystaw. Prawie dwa razy więcej osadzonych w areszcie śledczym
Napisz komentarz
Komentarze