Na terenie gminy zlokalizowanych jest kilka ważnych obiektów: cmentarz komunalny w Busównie-Kolonii, mogiła rodziny Wasilewskich, poniemiecka mogiła w Syczynie, cmentarz ewangelicki w Bakus-Wandzie oraz cmentarz ewangelicki we Władysławowie.
- Zinwentaryzowano dokładnie te miejsca. Dodatkowo powstały strony internetowe niektórych nekropolii prawosławnych: w Syczynie, Olchowcu, Helenowie, Tarnowie, Pniównie oraz Busównie – wyjaśnia wójt Bożena Deniszczuk.
Ale to nie wszystkie działania podjęte w ramach projektu. Geodeci dokonali dokładnych pomiarów wszystkich miejsc i sporządzili nowe mapy. Do systemu zostały wprowadzone dane osób, które spisano według aktualnie zachowanych nagrobków.
- Na portalu znajduje się kilka istotnych zakładek. Odwiedzający stronę mogą nie tylko odnaleźć konkretny grób i pobrać dane pochowanych w nim osób, ale również sięgnąć do bogatej galerii zdjęć, gdzie zachowano wiele cennych obiektów, np. nagrobnych krucyfiksów z różnych historycznych okresów. Jeśli poszukujemy konkretnej osoby, wystarczy wpisać jej nazwisko w wyszukiwarkę i następnie sięgnąć do wszystkich niezbędnych danych – mówi wójt Deniszczuk.
I zaznacza, że nowy system pozwoli zapewne nie tylko ocalić od zapomnienia wszystkie cenne i historyczne już nagrobki, ale przede wszystkim sprawniej zarządzać nekropoliami tak, aby było możliwe szybkie odnalezienie poszukiwanego, a często zapomnianego już grobu. Wszystkie szczegółowe informacje związane z systemem można odnaleźć na portalu informacyjnym gminy Wierzbica.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze