Jakie zawody uważasz za najbardziej atrakcyjne pod względem zarobków i perspektyw? Takie pytanie zadali uczestnikom swojego badania autorzy serwisu CVeasy.pl i agencji Elephate.
Co z niego wynika? Że „stare” zawody wciąż są postrzegane jako atrakcyjne.
Programiści wciąż na czele
Zwycięzcami tego zestawienia zostali specjaliści IT: programiści, deweloperzy i testerzy oprogramowania. Wskazała je prawie połowa respondentów.
Drugie miejsce przypadło lekarzom. Przede wszystkim dentystom i chirurgom, którzy cieszą się uznaniem i szacunkiem badanych.
Trzecie miejsce na tym „zawodowym” podium wzięli prawnicy, szczególnie adwokaci i notariusze.
W czołówce atrakcyjnych zawodów znaleźli się także politycy, dyrektorzy i menedżerowie, architekci i inżynierowie, pracownicy budowlani, kierowcy zawodowi, mechanicy oraz psychologowie i terapeuci.
– Nadal istnieje dobry rynek dla tradycyjnych zawodów, ale rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje wiele innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę – ocenia cytowana przez pulshr.pl Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl.
Grafika: materiał prasowy CVeasy
Tych zawodów raczej unikaj
Autorzy badania zapytali również jego uczestników, które zawody – ich zdaniem – dają najgorsze możliwości rozwoju zawodowego. Badani wskazali ekspedientów, sprzedawców.
Na kolejnym miejscu uplasował się nauczyciel – zawód, który dziś często kojarzy się ze słabymi perspektywami, niskimi zarobkami i dużą odpowiedzialnością.
Na trzecim miejscu najmniej atrakcyjnych zawodów znaleźli się sprzątacze czy konserwatorzy.
Na listę mało przyszłościowych zawodów trafili także pielęgniarz, niewykwalifikowany robotnik, ochroniarz, magazynier i kelner.
Tę listę zamyka rolnik indywidualny oraz ładowacz nieczystości.
Pensja nie zawsze sprawiedliwa
Kolejnym wątkiem, który znalazł się w badaniu, były zarobki. Czyli kto w ocenie ankietowanych jest zbyt nisko, a kto zbyt wysoko opłacany w stosunku do ciążących na nim obowiązków zawodowych.
W tej konkurencji najlepszy okazał się nauczyciel. Dalej w tym zestawieniu znaleźli się pomocnik na budowie i pracownik medycznych (pielęgniarz, ratownik, diagnosta laboratoryjny).
Na lepsze wynagrodzenie – w ocenie respondentów – zasługują też rzemieślnicy, policjanci, strażacy i sprzedawcy.
Natomiast połowa ankietowanych uważa, że zbyt dużo zarabiają politycy, duchowni, dyrektorzy i menedżerowie, twórcy internetowi, artyści.
Grafika: materiał prasowy CVeasy
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze