Urzędnicy miejscy tłumaczą, że przed wydaniem pozwolenia firma uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia. Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Lublinie po przeprowadzeniu kontroli miejsca, na którym ma być prowadzone zbieranie odpadów, wyraził pozytywną opinię. Ponadto komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie także przeprowadził kontrolę miejsca magazynowania śmieci, oceniając, czy teren spełniania wymagania określone w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej i również wyraził pozytywną opinię.
- Niniejszy podmiot nie będzie zajmował się składowaniem odpadów, lecz ich tymczasowym magazynowaniem, a następnie transportowaniem ich do miejsc przetwarzania. Aby ściśle kontrolować pracę tej firmy, na terenie obiektu zainstalowano 12 kamer, obejmujących swym zasięgiem miejsca magazynowania w budynku, plac magazynowy, wejście do budynku oraz drogę dojazdową. Stały dostęp do obrazu z kamer posiada WIOŚ - tłumaczy Damian Zieliński z gabinetu prezydenta miasta.
Do tego miejsca osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie miasta będą mogły oddawać odpady problematyczne, które będą następnie przewożone do podmiotu posiadającego zezwolenie na ich przetwarzanie.
Mieszkańcy jednak mają pewne obawy.
- Nie buduje się w mieście zakładów produkcyjnych, za to będziemy jedną wielką spalarnią śmieci dla całej Polski - komentuje sprawę pan Mirosław.
- To nie jest teren niezamieszkały. To co jest w decyzjach, na papierze jak wiemy nie zawsze idzie w parze z tym co w rzeczywistości. Kontrola co 3 lata.... zresztą zawsze zapowiedziana...- zastanawia się pani Katarzyna.
Ewa Grzywna-Żmuda, współwłaścicielka firmy, która ma zajmować się magazynowaniem odpadów przy ul.Chemicznej, podkreśla, że o zgodę na utworzenie tego typu miejsca jej firma starała się bardzo długo, przy czym musiała spełnić szereg wymogów prawnych. Zapewnia, że wszystkie działania będą w tym miejscu przeprowadzane zgodnie z systemem BDO (Bazą Danych Odpadowych) oraz innymi obwarowaniami prawnymi tak, aby nie powodować żadnych uciążliwości dla mieszkańców.
- Wszystkie firmy w regionie zajmują się zbieraniem odpadów komunalnych. Lokalni przedsiębiorcy zmagają się z problem dotyczącym zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku świadczenia ich usług m.in. warsztaty samochodowe, sklepy budowlane. Codziennie zgłaszają się do nas przedsiębiorcy z zapytaniem o pomoc w zagospodarowaniu odpadów, gdyż firmy zajmujące się utylizacją problematycznych odpadów ulokowane są w dalekich odległościach od naszego powiatu i nie chcą nawiązywać współpracy z pojedynczymi firmami - wyjaśnia Grzywna-Żmuda.
I dodaje, że jej firma wyszła naprzeciw tym problemom i zdecydowała się na prowadzenie działalności mającej na celu magazynowanie odpadów problematycznych, niekomunalnych, by potem przekazać je instalacjom, zajmującym się zagospodarowaniem, recyklingiem i utylizacją.
- Część z tych odpadów nadaje się do odzysku i ponownego wykorzystania w produkcji surowców. Dzięki temu nasza działalność przyczyni się do zmniejszenia ilości nielegalnych składowisk odpadów. Punkt przy ul. Chemicznej przeszedł pozytywnie narzucone kontrole i jest przygotowany na magazynowanie odpadów problematycznych, które w żaden sposób nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Mamy zgodę Urzędu Miasta Chełm i od tego momentu możemy już działać. Zapraszamy przedsiębiorców do współpracy.
Czytaj także:
- Chełm. Urzędnicy chwalą się nowym asfaltem, a mieszkańcy szukają bubli
- Chełm. Radni zawetowali uchwałę. Prezydent mówi: "sprawdzam!"
- Chełm. Kwesta podliczona. Udało się zebrać 17 tys. 659 zł 14 gr! [GALERIA ZDJĘĆ]
- Chełm. Nowe miejskie logo i gadżety. Co o nich sądzicie? [ZDJĘCIA]
- Chełm. Nie moje, czyli niczyje, więc mogę ukraść - znikają kolejne nasadzenia...
- Chełm. Smród i inwazja karaczanów, czyli blokowy koszmarek
Napisz komentarz
Komentarze