Decyzja o wyborze wykonawcy czeka na uprawomocnienie. Planowana długość bariery elektronicznej na rzece Bug to około 172 km - cały odcinek granicy z Białorusią. Koszt tej inwestycji to prawie 280 mln zł. Pieniądze pochodzą głównie ze środków unijnych.
Jak informuje w mediach kpt. Anna Michalska ze Straży Granicznej, oferta firmy Elektrotim S.A. okazała się najkorzystniejsza pod względem zarówno ceny, jak też czasu realizacji zadania oraz długości udzielonej gwarancji. Firma ta ma też doświadczenie w tego typu inwestycjach. Wykonywała już barierę elektroniczną na innych odcinkach granicy.
Bariera ma zostać wybudowana w wciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. W pasie drogi granicznej i przy brzegu rzeki ustawionych zostanie 4,5 tys. kamer i czujników ruchu.
Minister MSWiA Mariusz Kamiński zapewniał, że zapora elektroniczna w stu procentach umożliwi monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią. Wskazał, że każda próba nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę będzie ujawniona przez funkcjonariuszy. Wtedy nastąpi natychmiastowa interwencja specjalnych grup.
- Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań. Nie planujemy na rzece Bug zapory inżynieryjnej czyli fizycznej, tak by nie odcinać naszych obywateli od rzeki - stwierdził minister.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze