Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Państwo zadba o nasze emerytury? Na to liczą Polacy. Mogą się przeliczyć

Z raportu „Długie jutro”, opracowanego przez Nationale-Nederlanden, wynika, że aż 40 proc. Polaków nie dba o zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej.
Państwo zadba o nasze emerytury? Na to liczą Polacy. Mogą się przeliczyć

Autor: Canva

Ale też aż 39 proc. uczestników badania jest niezadowolonych ze swojej obecnej sytuacji finansowej.

Ledwo wiążą koniec z końcem

Autorzy badania zapytali ankietowanych, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem: finansowo ledwo wiążę koniec z końcem. I tak:

• 5 proc. respondentów odpowiedziało, że w ogóle, 

• 38 proc., że trochę, 

• 26 proc., że bardzo. 

Co więcej, 22 proc. ankietowanych przyznało, że nie ma żadnych oszczędności, a tylko 17 proc. za zaskórniaki jest w stanie przeżyć ponad rok.

W raporcie zwrócono uwagę, jak podzielone pod względem finansowym jest polskie społeczeństwo. Z jednej strony Polacy pracują dużo (według OECD w 2021 roku średnio 1830 godzin), a z drugiej – często żyją od wypłaty do wypłaty. 

Ponad połowa respondentów jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej i aktywnie poszerza swoją wiedzę w tym zakresie. 

Liczą na państwo

Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że to państwo zadba o ich emeryturę (instytucjom publicznym najbardziej ufają seniorzy). Młodzi są nieco mniej optymistyczni – 62 proc. z nich liczy na wsparcie państwa. Mimo to wielu młodych dostrzega jednak potrzebę samodzielnego zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej. 

Z raportu wynika, że blisko dwie trzecie respondentów planuje pracować nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przyczynami takiej postawy są m.in. naturalna chęć przebywania wśród ludzi oraz niskie świadczenia emerytalne.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama