Na terenie Chełma zbierane mają być środki na rzecz nieuleczalnie chorych, będących pacjentami Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego oraz budowę Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach.
- Do udziału w chełmskiej edycji „ Pół Nadziei” zaprosiliśmy wszystkie placówki oświatowe z terenu Chełma i gminy Chełm: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Swoje zgłoszenia jak dotychczas przysłały: Przedszkola nr 2, 5, 6, 8, 13 z Chełma, Szkoły Podstawowe nr 1, 2, 4 z Oddziałami Integracyjnymi, 5, 6, 8, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół szkół Ekonomicznych i Mundurowych, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, Zespół Szkól Budowlanych i Geodezyjnych, Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, IV LO z Oddziałami Integracyjnymi, I LO, Szkoła Podstawowa w Uhrze. Cieszymy się, że zgłosiło się tak dużo, bo aż 19 placówek które chcą wesprzeć nasze hospicjum w opiece nad osobami chorymi na nowotwory - mówi Tadeusz Boniecki prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie.
I dodaje, że ważnym celem tej akcji jest także edukacja dzieci i młodzieży oraz szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi. Przedstawiciel Hospicjum ks. Malinowskiego, jeżeli będzie taka potrzeba, może w danej placówce podzielić się z dziećmi lub młodzieżą doświadczeniami z opieki nad osobami dotkniętymi chorobą lub niepełnosprawnymi. Akcja ma uwrażliwić również społeczeństwo na potrzebę troski o los osób chorych i cierpiących na nowotwory. Celem kampanii jest także propagowanie wolontariatu wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych
- Program „Pola Nadziei” ma też charakter wychowawczy. Rozwija wśród uczestników poczucie wspólnoty i solidarności oraz empatii z osobami potrzebującymi pomocy - dodaje Anna Jabłońska, która razem z Grażyną Ceterą koordynuje akcję z ramienia hospicjum.
Placówki, które nie skorzystały jeszcze z zaproszenia, mogą przyłączyć się do akcji przez cały czas. Warunkiem jest pobranie zgłoszenia ze strony internetowej; www. shd-chelm.pl oraz przesłanie na adres e- mailowy: [email protected].
Jak placówka może włączyć się w akcję „Pola Nadziei”?
Jesienią 2023 roku (październik, listopad) zakupujemy cebulki żonkili, sadzimy je na wyznaczonych rabatach w danej placówce, w ogródkach czy w doniczkach. Wiosną 2024 roku (ramy czasowe 10 marca – 26 maja 2024 r.), kiedy żonkile zakwitną, ścinamy je i organizujemy zbiórki do puszek na rzecz Hospicjum, wręczając darczyńcom żonkil, który na całym świecie jest symbolem nadziei. W zimie można też w przedszkolu lub szkole wykonać papierowe żonkile, które będą wręczane darczyńcom na wiosnę.
- W tym czasie można też organizować koncerty, festyny, spektakle, kiermasze oraz inne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, podczas których będą zbierane środki na działalność Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego w Chełmie - informuje prezes Boniecki i dodaje: -Warto pomagać oraz nieść miłość i nadzieję osobom ciężko chorym. Sprawiać, że nie zostają sami w swoim cierpieniu. Pamiętajmy, że dobro, którym się dzielimy, zawsze do nas wraca.
Jakie były początki „Pól Nadziei”?
W 1998 roku organizacja charytatywna Marie Curie Cancer Care z Wielkiej Brytanii, w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia postanowiła podjąć współpracę z jednym z polskich hospicjów. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie, prowadzące Hospicjum św. Łazarza. Tak powstała polska wersja, czyli akcja Pola Nadziei.
Dzięki temu od 2003 roku akcja jest organizowana w innych miastach Polski dla chorych w tamtejszych hospicjach. Każde z hospicjów, które włącza się do działania, opracowuje i realizuje program na swoim terenie, pozyskując środki na własną działalność. Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest koordynatorem ogólnopolskiej edycji akcji.
„A ten kwiatek, który w rękach trzymam, ten kwiatek, ale także to wszystko, co jest trudem, wzięli na siebie ludzie, którzy się spotkali po to żeby pomóc tym, którym jest najtrudniej. To są Pola Nadziei. Nie zapraszamy nikogo na pola, zapraszamy do tej pewności o prawdzie, o dobru, o nadziei. Do Hospicjów przychodzą wszyscy, którzy podejmują się tego trudu, żeby nie to co smutne, to co przygnębiające, to co jest prawie że rozpaczliwe, miało ostatnie słowo, tylko prawda, dobro i miłość. Pola Nadziei mają wziąć na siebie cząstkę tego trudu, żeby pomóc innym, już nie słowem, ale swoją własną nadzieją”- mówił o akcji ks. kardynał Franciszek Macharski, Patron Honorowy Pól Nadziei w latach 1997 – 2016. |
Zachęcamy wszystkich do współpracy i wsparcia hospicjum w ramach akcji.
Czytaj także:
- Chełmskie MONOPOLY coraz bliżej. Ty też możesz wziąć udział w grze miejskiej!
- Chełm. Osiedla Cementowni i Śródmieście będą dyskutować. Zobacz, kiedy i o czym!
- Spotkanie autorskie w ChBP. Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Chełma!
- Chełm. Ta kamienica w końcu przestanie straszyć? Wiemy, jak ma wyglądać!
Napisz komentarz
Komentarze