21-latek chciał kupić laptopa. Ustalił ze sprzedającą, jaki interesuje go sprzęt, po czym umówili się na opłacenie zakupu BLIK-iem i przesłanie komputera do paczkomatu.
– Po uiszczeniu za pomocą BLIK-a należności i upływie kilku dni mężczyzna odebrał przesyłkę. Niestety, w paczce znajdowało się... puste pudełko po butach! Mężczyzna chciał skontaktować się ze sprzedającą, ale zorientował się, że jej konto na portalu społecznościowym zostało usunięte. 21-latek nie miał innej możliwości kontaktu – nie znał numeru telefonu, adresu czy innych danych umożliwiających identyfikację sprzedającej, bo takowe nie są wymagane przy transakcjach BLIk-iem – poinformowała nas rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, starsza sierżant Anna Chuszcza.
Przykład ten, jak i wiele innych oszustw, jakie zdarzyły się w ostatnich miesiącach, potwierdza, że robiąc zakupy przez internet, należy przedsięwziąć pewne środki ostrożności i zachowywać pewne zasady. Zwłaszcza w czasie takich okresów jak osławione Black Weeks.
– Po pierwsze, zawsze należy weryfikować informacje o sprzedających – sprawdzić wszelkie możliwe dane, opinie innych kupujących, autentyczność konta i datę jego utworzenia. Dobrze jest dodatkowo poszukać informacji o sprzedającym w niezależnych źródłach – doradziła starsza sierżant Chuszcza.
Rzeczniczka KPP podkreśliła, że zawsze warto czytać regulamin udostępniany przez sprzedającego na danym portalu ogłoszeniowym. W jego treści należy zwróć szczególną uwagę na dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe), numer identyfikacyjny tj. KRS, informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej. Dodatkowo dane firmy w razie wątpliwości można sprawdzić przez internet w bazach przedsiębiorców CEIDG i EKRS. Dzięki temu zyskamy informacje, czy dany sklep prowadzi legalną działalność.
– Poza tym sprawdzajmy, jakie metody płatności oferuje sprzedawca. Najbezpieczniej jest wybrać płatność przy odbiorze. Z kolei transakcje blikiem są najtrudniejsze do wyśledzenia, bo nie mamy nawet numeru konta, na jaki przelaliśmy środki. Poza tym podchodźmy do zakupów zdroworozsądkowo i porównujmy ceny. Nie nabierajmy się na niepowtarzalne okazje, bo za wieloma z nich stoją oszuści – podsumowała sierżant Chuszcza.
Czytaj także:
- Krasnystaw. Pomóżmy pani Kasi wrócić do domu i do zdrowia!
- Gm. Rudnik. Komin palił się... pod podłogą. Pomogła kamera termowizyjna
- KRASNOSTAWSKA GALA KULTURY. 75-lecie MBP i 70-lecie KDK [GALERIA ZDJĘĆ]
- Region. Nasi śpiewacy znów święcili triumfy. Wiemy gdzie...
- Krasnystaw – miasto z historią. Już niebawem gra terenowa!
Napisz komentarz
Komentarze