Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Pow. krasnostawski. Miał być laptop, było... puste pudełko po butach

Do krasnostawskich policjantów zgłosił się jeden z mieszkańców powiatu. Złożył powiadomienie o oszustwie, którego padł ofiarą. Chodziło o zakup za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami.
Pow. krasnostawski. Miał być laptop, było... puste pudełko po butach
Podczas tygodnia wyprzedaży często zapominamy o zdrowym rozsądku

Źródło: https://www.freepik.com/

21-latek chciał kupić laptopa. Ustalił ze sprzedającą, jaki interesuje go sprzęt, po czym umówili się na opłacenie zakupu BLIK-iem i przesłanie komputera do paczkomatu.

– Po uiszczeniu za pomocą BLIK-a należności i upływie kilku dni mężczyzna odebrał przesyłkę. Niestety, w paczce znajdowało się... puste pudełko po butach! Mężczyzna chciał skontaktować się ze sprzedającą, ale zorientował się, że jej konto na portalu społecznościowym zostało usunięte. 21-latek nie miał innej możliwości kontaktu – nie znał numeru telefonu, adresu czy innych danych umożliwiających identyfikację sprzedającej, bo takowe nie są wymagane przy transakcjach BLIk-iem – poinformowała nas rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie, starsza sierżant Anna Chuszcza.

Przykład ten, jak i wiele innych oszustw, jakie zdarzyły się w ostatnich miesiącach, potwierdza, że robiąc zakupy przez internet, należy przedsięwziąć pewne środki ostrożności i zachowywać pewne zasady. Zwłaszcza w czasie takich okresów jak osławione Black Weeks. 

– Po pierwsze, zawsze należy weryfikować informacje o sprzedających – sprawdzić wszelkie możliwe dane, opinie innych kupujących, autentyczność konta i datę jego utworzenia. Dobrze jest dodatkowo poszukać informacji o sprzedającym w niezależnych źródłach – doradziła starsza sierżant Chuszcza.

Rzeczniczka KPP podkreśliła, że zawsze warto czytać regulamin udostępniany przez sprzedającego na danym portalu ogłoszeniowym. W jego treści należy zwróć szczególną uwagę na dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe), numer identyfikacyjny tj. KRS, informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej. Dodatkowo dane firmy w razie wątpliwości można sprawdzić przez internet w bazach przedsiębiorców CEIDG i EKRS. Dzięki temu zyskamy informacje, czy dany sklep prowadzi legalną działalność.

– Poza tym sprawdzajmy, jakie metody płatności oferuje sprzedawca. Najbezpieczniej jest wybrać płatność przy odbiorze. Z kolei transakcje blikiem są najtrudniejsze do wyśledzenia, bo nie mamy nawet numeru konta, na jaki przelaliśmy środki. Poza tym podchodźmy do zakupów zdroworozsądkowo i porównujmy ceny. Nie nabierajmy się na niepowtarzalne okazje, bo za wieloma z nich stoją oszuści – podsumowała sierżant Chuszcza.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama