Do jego głównych punktów w regionie będą należeć: kompleks zabudowań kościelno-klasztornych Parafii pw. Świętego Ludwika i Klasztoru Paulinów we Włodawie oraz Klasztor Zakonu Paulinów w Leśnej Podlaskiej wraz z Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.
Projekt zakłada ukazanie historii i kultury Zakonu Paulinów. Jego adresatami są "osoby głęboko wierzące oraz osoby, które podziwiają dziedzictwo paulińskie pod względem kulturowym i historycznym". Również turyści poszukujący nowych, wyjątkowych tras zarówno pieszych i rowerowych odnajdą się tam bez problemu.
- Po województwie śląskim i małopolskim, województwo lubelskie włączyło się w przedsięwzięcie służące ukazaniu roli zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości oraz dziedzictwa kulturowego „białych mnichów”. Działania podyktowane są ochroną dziedzictwa kulturowego danego regionu, a docelowo ochroną dziedzictwa europejskiego - informuje biuro prasowe Jasnej Góry.
Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, "międzynarodowy projekt Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów jest odpowiedzią na aktualne trendy turystyczne, w których istotną rolę odgrywa turystyka oferująca możliwości przeżyć duchowych, oparta o aktywności plenerowe, realizowane poza utartymi szlakami, często z wykorzystaniem szlaków kulturowych".
Na początek do projektu włączono obiekty położone w województwie śląskim. Są to częstochowski zespół klasztorny ze znanym na całym świecie Narodowym Sanktuarium NMP Królowej Polski na Jasnej Górze, pobliski klasztor wraz z parafialnym kościołem pw. św. Barbary oraz klasztor z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.
Dwa lata temu dołączono do nich kolejne, tym razem z województwa małopolskiego: klasztor na Skałce w Krakowie, będący małopolską perłą dziedzictwa paulińskiego oraz dom zakonny i kościół parafialny NMP Częstochowskiej w Czerwiennym na Podhalu, zwany potocznie Bachledówką.
Teraz do tego szlaku dołącza województwo lubelskie. Jednak na nim się nie kończy, gdyż w przyszłości włączone zostaną kolejne obiekty z Polski oraz jak się okazuje z terenu Słowacji i Węgier aż po Chorwację.
Podczas wydarzenia Zakon Św. Pawła Pierwszego Pustelnika reprezentował O. Arnold Chrapkowski – przełożony generalny zakonu, natomiast Województwo Lubelskie Zdzisław Szwed – członek zarządu Województwa Lubelskiego. Podczas spotkania obecny był także Wiesław Holaczuk - zastępca burmistrza miasta Włodawa.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze