Śp. Lech Dziedzic znany jest w kręgu regionalistów ze swojego zaangażowania i pasji do historii i ziemi krasnostawskiej. Był pomysłodawcą i organizatorem grupy rekonstrukcyjnej Powstania Styczniowego, w której działaniach uczestniczył aż do samej śmierci. Był także autorem wielu publikacji w periodyku Nestor.
To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i pasji historycznej odkryto historię i geniusz twórczości Antoniego Patka – założyciela i wynalazcy najbardziej ekskluzywnej i znanej na całym świecie marki zegarków Patek – Philippe. Dziedzic był propagatorem często pomijanej informacji, że Patek urodził się w Piaskach Szlacheckich w powiecie krasnostawskim.
Lech Dziedzic wydał też wiele publikacji na temat historii ziemi krasnostawskiej, czy też brał udział w tworzeniu krótkiego filmu opisującego pacyfikację wsi Chłaniów w 1944 roku (wydał również książkę na ten temat). Dla historii, która była jego największą pasją, poświęcił wiele swojego czasu i trudu, przemierzając czasami wiele kilometrów.
Członkowie Towarzystwa Historycznego im. Antoniego Patka zapraszają przyjaciół i sympatyków na uroczystości pogrzebowe. Odbędą się one w sobotę, 9 grudnia, o godz. 13. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Żółkiewce. Po mszy św. pogrzebowej ciało zmarłego śp. Lecha Dziedzica spocznie na cmentarzu parafialnym w Żółkiewce.
Redakcja Super Tygodnia składa bliskim Śp. Lecha Dziedzica wyrazy głębokiego żalu i współczucia.
Czytaj także:
- Pow. krasnostawski. Ulubieńcy z Krainy Lodu na mikołajkowych spektaklach w kilku gminach
- Nie tylko zioła. Odmiana jabłek z Fajsławic wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych
- Gm. Żółkiewka. Podczas kontroli drogowej podszył się pod żołnierza WOT. Myślał, że ujdzie mu to na sucho?
- Krasnystaw. Burmistrz z Mikołajem spotkali się z dziećmi
- Gm. Siennica Różana. Podatek rolny bez zmian, inne wzrosną
Napisz komentarz
Komentarze