Należy zgłosić się do placówki realizującej nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Otwarte są od 18 do 8 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzebne są skierowania i wcześniejsza rezerwacja. Nie obowiązuje też rejonizacja (adresy placówek znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Można też uzyskać konsultację z lekarzem lub pielęgniarką przez telefon. Wystarczy, zadzwonić pod bezpłatny numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK): 800 137 200.
Kontaktując się z infolinią TPK, otrzymamy poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. Pomoc medyczna na TPK udzielana jest na podobnych zasadach i w tych samych godzinach, co nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Uzyskać można poradę medyczną, a jeżeli są wskazania również e-receptę, e-skierowanie i e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, personel medyczny może zalecić wizytę w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia zalecić wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
Jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc, należy zadzwonić na jeden z dwóch numerów ratunkowych: 999 (numer alarmowy pogotowia ratunkowego, połączenie odbiera dyspozytor medyczny) lub 112 (służy m.in. do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, odbiera operator, który powiadamia odpowiednie służby). Należy pamiętać, by pogotowie wzywać tylko w sytuacji: bezpośredniego zagrożenia życia; której skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia czy też nagłego pogorszenia się stanu zdrowia osoby chorej.
Napisz komentarz
Komentarze