Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Powiat chełmski. Przymierzają się do zmian w PCPR. Czy na sugestię radnego?

Mówi się o tym, że zarząd powiatu chełmskiego zamierza usprawnić funkcjonowanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie. Na czym te zmiany miałyby polegać? Postanowiliśmy zapytać o to wicestarostę chełmskiego Jerzego Kwiatkowskiego.
Powiat chełmski. Przymierzają się do zmian w PCPR. Czy na sugestię radnego?
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Pytania dotyczące funkcjonowania jednostki namnażają się już od jakiegoś czasu, a przynajmniej od momentu, kiedy ze swoim stanowiskiem dyrektora pożegnała się Anna Mróz. Obowiązki przejęła po niej Katarzyna Otkała, która jak na razie posiada status osoby pełniącej obowiązki dyrektora. Wicestarosta Kwiatkowski chciałby jednak, aby dalej kierowała jednostką. 

- Mamy głęboką nadzieję, że będzie to możliwe, chociaż pani Katarzyna chce zająć się innymi obowiązkami. Jeśli nasze zabiegi nie przyniosą oczekiwanych skutków, wyznaczymy na to stanowisko kogoś ze składu pracowników – komentuje zawirowania wokół stanowiska Kwiatkowski.

I przeczy jednocześnie doniesieniom, że w jednostce ma dojść do jakiejś nieoczekiwanej rewolucji kadrowej czy organizacyjnej.

- Chcielibyśmy z pewnością zatrudnić jeszcze dwóch koordynatorów pieczy zastępczej. Spowodowane jest to ilością rodzin funkcjonujących w tejże pieczy w ramach jednostki. W tej chwili zajmują się nimi dwie osoby, a więc zdecydowanie za mało – ocenia wicestarosta chełmski.

Kwiatkowski nie chciałby też komentować pytań, jakie w sprawie PCPR zadawał podczas jednej z ostatnich sesji rady powiatu radny Andrzej Dzirba, a których całą listę radny zawarł również w jednej ze swoich późniejszych interpelacji.

- Proszę wybaczyć ostre słowa, ale moim zdaniem pytania radnego były z „rynsztoka”. Jak można zarzucać komuś dorabianie się na pieczy zastępczej? Brzydzę się tym... – komentuje pytania Dzirby Kwiatkowski.

W swojej listopadowej interpelacji Dzirba pytał. m.in. o formy wsparcia, jakie oferowane są zawodowym i niezawodowym rodzinom zastępczym. Zauważył też, że być może należałoby zakupić specjalny samochód, który ułatwiłby kontakt z rodzinami w razie wystąpienia nagłych i nieprzewidzianych okoliczności. 

Ale jego najważniejsze pytania dotyczą innych kwestii. Dzirba pytał w interpelacji o to, czy nie należałoby przeprowadzić w jednostce zewnętrznej kontroli np. przez NIK. Zarzucił też Kwiatkowskiemu kłamstwo w sprawie protokołu pokontrolnego, jaki sporządzono po przeprowadzeniu czynności u jednej z rodzin. Podczas jednej z ostatnich sesji wicestarosta stwierdził, że takiego protokołu nie było, a tymczasem radny odnotował, że owszem, dokument istnieje, a problem polega na tym, że rodzina nie podpisała go, nie zgadzając się z zawartymi w nim uwagami. Protokół mieli podpisać jedynie właśnie Kwiatkowski i jeden z członków zarządu. Dzirba zadał też pytanie o to, czy taki stan rzeczy nie powoduje przypadkiem konfliktu interesów, skoro wicestarosta funkcjonuje w dwóch rolach – kontrolera i beneficjenta programu pieczy zastępczej.

W odpowiedzi na interpelację Dzirby stwierdzono, że według danych na dzień 20 listopada na terenie powiatu funkcjonowało 55 rodzin zastępczych spokrewnionych, 15 rodzin niezawodowych, sześć rodzin zawodowych oraz dwa rodzinne domy dziecka. W odpowiedzi na interpelację opisano również wszystkie aktualne zadania, których realizacją zajmuje się PCPR w tym formy wsparcia poszczególnych rodzin. Wśród nich wymieniono m.in. prowadzenie poradnictwa psychologicznego dla osób sprawujących pieczę zastępczą i ich dzieci oraz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, zapewnienie niezbędnej pomocy prawnej czy stałe wsparcie koordynatorów pieczy zastępczej. Poza tym stwierdzono, że takim rodzinom podnoszone jest systematycznie wynagrodzenie przysługujące z tytułu sprawowanej funkcji oraz dofinansowywane są regularnie różne aktywności, np. wypoczynek dziecka poza jego miejscem zamieszkania.

W odpowiedzi odniesiono się też do zastrzeżeń radnego dotyczących konfliktu interesów. Nadmieniono, że kwestia łączenia funkcji wicestarosty z prowadzeniem rodzinnego domu dziecka była przedmiotem opinii radcy prawnego, którą ten wydał 20 czerwca 2023 roku i wynika z niej, że obowiązujące przepisy prawa należycie zabezpieczają i regulują kwestię ewentualnych konfliktów interesów. 

Zaznaczono także, że nie ma podstaw do tego, aby stwierdzić, że PCPR nie może wykonywać swoich obowiązków w stosunku do rodziny wicestarosty. Dodano również, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinny być analizowane na bieżąco, w odniesieniu do konkretnej sytuacji.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama