- Na ekspozycji planujmy zaprezentować nasze miasto w latach 1944-1989. Chełm wskazywany był przez propagandę PRL, jako miejsce ogłoszenia i powstania Manifestu. Kłamstwo to przez wiele lat utrwalane było przez władzę PRL. Na wystawie chcemy pokazać fotografie z naszych zbiorów oraz udostępnione nam przez Chełmian. Wystawa prezentująca Chełm w latach 1944-1989 planowana jest na lipiec tego roku. Fotografie i pamiątki gromadzić będziemy do maja. Mam nadzieje, że odzew na nasz apel będzie duży i uda się nam zgromadzić interesujące zdjęcia i inne pamiątki z okresu PRL - mówi Beata Mojska-Zając, kierownik Działu Historii chełmskiego muzeum.
Okazją do realizacji pomysłu jest to, że w 2024 roku mija 80. lat od zainstalowania w Polsce zależnego od Józefa Stalina tymczasowego organu władzy wykonawczej – Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) i opublikowania tzw. Manifestu Lipcowego. Istotnym elementem ekspozycji będzie zaprezentowanie ówczesnej propagandy, która do 1989 r. traktowała Chełm jako miasto PKWN i Manifestu Lipcowego oraz pierwszą stolicę tzw. Polski Ludowej. Na wystawie i w katalogu pokazane zostaną archiwalne dokumenty, fotografie, druki ulotne, ogłoszenia, plakaty, prasa oraz pamiątki pochodzące ze zbiorów muzeum w Chełmie, innych instytucji oraz od osób prywatnych.
W związku z tym przedsięwzięciem Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza zwraca się do mieszkańców Chełma i regionu z apelem o udostępnienie fotografii prywatnych z lat 1944–1989.
Szczególnie interesujące będą zdjęcia, które powstały podczas pracy, zebrań i spotkań w chełmskich zakładach pracy, czynów społecznych, manifestacji z okazji świąt państwowych: 1 maja, 22 lipca, chełmskich szkół i akademii, zdjęcia miasta ilustrujące zmiany w wyglądzie Chełma oraz inne pamiątki np.: pocztówki, etykiety, przedmioty codziennego użytku będące symbolem PRL, które muzeum chce zaprezentować na wystawie i w towarzyszącej jej publikacji. Fotografie i dokumenty można udostępniać w formie oryginałów lub w wersji cyfrowej.
Pamiątki można przekazywać jako depozyt, który w umówionym terminie będzie można odebrać z muzeum lub jako darowiznę na rzecz muzeum (wtedy przedmioty po podpisaniu stosownych dokumentów przechodzą na własność muzeum).
W sprawie udostępnianych pamiątek kontakt jest możliwy z Działem Historii tel. 82 564 05 70 wew. 538, 536 lub na e-mail: [email protected] (kierownik Działu Historii Beata Mojska-Zając).
Czytaj także:
- Angelika Siergiej czuje się lepiej i zachęca do oddawania krwi potrzebującym
- Wojciech Wójcik nowym dyrektorem sportowym Chełmianki
- Chełm. Znamy program WOŚPowych wydarzeń! Zaczynamy już w tę sobotę!
- Chełm. Iluminacje za pół miliona czy projekt zastępczy? Kto rozświetlił miasto?
- Chełm. Czy ulica Towarowa doczeka się naprawy? Radny pyta - prezydent odpowiada
Napisz komentarz
Komentarze