Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Białopole. Martyna mitologię ma w małym palcu...

Martyna Szczerepa, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. 9 Pułku Piechoty Legionów AK w Białopolu, zadaje kłam powszechnej opinii, że uczniowie nie chcą czytać szkolnych lektur. Ona czyta nawet trudną mitologię grecką i udowadnia, że jeśli się chce i dysponuje się odpowiednimi warunkami, można, tak jak starożytni, sięgać samych „gwiazd”. Właśnie została laureatką ogólnopolskiej olimpiady mitologicznej OLIMPUS 2023.
Gm. Białopole. Martyna mitologię ma w małym palcu...

Źródło: Szkoła Podstawowa w Białopolu

„Per aspera ad astra” – “Przez trudy do gwiazd”. Ta starożytna maksyma w szkolnych realiach aktualna jest jak nigdzie indziej. Trzeba bowiem wiele samozaparcia, wewnętrznej dyscypliny i zwykłej, mozolnej pracy, aby odnieść naukowy sukces. Wanda Koza, nauczycielka języka polskiego przekonuje jednak, że jeśli rozbudzi się w uczniach ten swoisty “żar” do zgłębiania wiedzy, można osiągnąć każdy szczyt. 

- Tych pasjonatów zagadnień humanistycznych nie jest wielu, ale są, trzeba tylko umiejętnie te “perły” wydobyć i zacząć nad nimi pracować. Proszę sobie wyobrazić, że niektórzy uczniowie pytają o materiały jeszcze w czerwcu, przed końcem roku szkolnego i czytają niektóre lektury podczas wakacji. Nie dlatego, że ktoś ich do tego zmusza. Czytają dlatego, że chcą. Przy wsparciu swoich rodziców, ponieważ atmosfera rodzinnego domu jest w tym wszystkim najważniejsza – przekonuje Koza.

Przepis na sukces został sprawdzony już wielokrotnie. Martyna osiągnęła w tym roku doskonały wynik. Zdobyła 206 na 230 możliwych do uzyskania punktów. Placówkę w Białopolu reprezentowało w sumie dziewięcioro uczniów. Z klas VI-VIII. Pasjonaci zmierzyli się z duża konkurencją 2228 uczniów, którzy przyjechali na konkurs z całego kraju. 

- Konkursy mitologiczne zawsze cieszą się u uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem. Przygotowanie do ich udziału nie tylko porządkuje wiedzę na temat starożytnego świata, ale rozbudza ciekawość i wyobraźnię. Zachęcam zawsze do tego, aby uczniowie wykonywali makiety starożytnego i mitologicznego świata, urządzamy też przedstawienia, podczas których wcielają się w role poszczególnych bogów. Zasiane w ten sposób “ziarno” wydaje imponujące, jak zresztą widać, plony – uważa nauczycielka Martyny. 

Martyna interesuje się zresztą nie tylko starożytnością. Pisze wiersze i różnego rodzaju prace, także o naszej współczesnej historii. Była wyróżniona m.in. w ogólnopolskim konkursie poetyckim dotyczącym tzw. żołnierzy wyklętych. 

- W ubiegłym roku Martyna zdobyła też pierwsze miejsce w naszym lokalnym, powiatowym konkursie „Odyseusz i inni”. Tak więc ten obszar wiedzy humanistycznej zgłębia regularnie. Mam grupę uczniów, którzy spotykają się na zajęciach kółka mitologicznego – wyjaśnia pani Wanda.

Sukces smakuje tym lepiej, im trudniejsza jest materia, z którą się mierzymy. Okazuje się, że testy z roku na rok są coraz bardziej wymagające. Składają się z 30 pytań, na które należy udzielić czasami kilku odpowiedzi. 

- Do tych konkursów przygotowujemy się w szkole od ok. 15 lat i muszę przyznać, że w tym roku test był wyjątkowo wymagający. Sądzę, że Martynie należą się ogromne wyrazy uznania – podsumowuje nauczycielka zdolnej uczennicy. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kamil 10.01.2024 12:09
wszystko ok tylko dlaczego tak promowana wśród młodzieży jest mitologia grecka ? przecież to jest historia upadłych aniołów . a dlaczego w programie nauczania nie ma nic o Biblii? w Biblii tez jest bardzo ciekawa historia świata i ma o wiele bardziej wartościowe treści niż zboczenia nie moralne zachowanie i dewiacje "bogów"

ciemniak 10.01.2024 13:18
Nie wiesz co piszesz. Wykształcenie klasyczne to podstawa.

po ile jaja 10.01.2024 14:16
Wykształcenie klasyczne, Grecja, Rzym. Bez tego jest się baranem-cwelebrytą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama