Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Włodawa w czołówce powiatu. „Gmina Dobra do Życia 2023”

Włodawa, gm. Urszulin i gm. Wola Uhruska to najlepsze w powiecie włodawskim miejsca według ogólnopolskiego rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking objął 2477 gmin w Polsce. Inne samorządy powiatu włodawskiego zajęły dalsze miejsca.
Włodawa w czołówce powiatu. „Gmina Dobra do Życia 2023”

Źródło: Miasto Włodawa/ PAP "Gmina Dobra dla Życia 2023"

W połowie listopada ubiegłego roku Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”.

Najwyżej uplasowała się Włodawa - 1303. miejsce, gm. Urszulin była 1576., a gm. Wola Uhruska 1672. Gm. Hańsk była już 2103., a gmina Hanna – 2263. Gm. Wyryki zajęła 2379. miejsce. W rankingu nie odnaleźliśmy gminy Włodawa.

- Gmina Wola Uhruska leżąca na obrzeżach zarówno kraju, jak i województwa lubelskiego, w naszej ocenie osiągnęła całkiem dobrą pozycję w kraju, a w skali województwa wygląda to jeszcze lepiej. Na 213 lubelskich gmin Wola Uhruska uplasowała się bowiem na 115. pozycji oraz na 3. pozycji, po mieście Włodawa i gminie Urszulin, w powiecie włodawskim. Za nami uplasowało się także większość gmin powiatu chełmskiego. Wydawać by się mogło, że jest to powód do umiarkowanego zadowolenia z efektów działalności samorządu gminnego. W naszej jednak ocenie w gminie Wola Uhruska są jeszcze obszary, w których można i potrzeba sporo poprawić tak, aby jak najpełniej wykorzystywać istniejący potencjał, dążąc tym samym do dalszej poprawy warunków życia naszych mieszkańców – ocenia Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska.

Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

- Wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20-30 proc. To dobry znak – komentował prof. Śleszyński.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama