Pełniąc 24-godzinny dyżur, bo taką formułę przyjęli organizatorzy zawodów, ratownicy mieli 10 wyjazdów do różnych zdarzeń. W nocy zespół zajmował się noworodkiem „podrzuconym” do okna życia, a chwilę później udzielał pomocy zakonnicy z zaburzeniami rytmu serca. W centrum miasta konieczna zaś była pomoc medyczna dwóm poszkodowanym kolędnikom,
Poranek przyniósł wezwanie do poszkodowanego w schronisku. Zespół wjechał kolejką na szczyt Skrzycznego. Po zabezpieczeniu pacjenta zakwalifikowano go do leczenia z użyciem krążenia pozaustrojowego. W tej konkurencji ratownicy z Chełma zdobyli maksymalną liczbę punktów.
Następnym zadaniem była resuscytacja zatrutego dziecka w przedszkolu, a potem pomoc wychłodzonemu maratończyk z zaburzeniami metabolicznymi. „Dyżur” zakończył transport młodego mężczyzny z zawałem serca. Ale żeby nie było za łatwo, w trakcie zaistniała konieczność pomocy w odebraniu porodu w zaciętej windzie.
Zespół realizował również zadania testowe i sprawnościowe w trudnych warunkach zimowych.
Załoga z Chełma zajęła 8 miejsce na 37 zespołów.
- Jestem bardzo dumna z naszego zespołu. Nasi ratownicy prezentują niebywale wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Cieszy, że możemy zdobywać tak wysokie lokaty na prestiżowych zawodach, do podium zabrakło niespełna 10 punktów. Tego typu mistrzostwa to doskonałe przygotowanie do zadań, jakie czekają ratowników w codziennej pracy. A za trud, jaki włożyli w przygotowania do tych mistrzostw, odbywających się w niezwykle ciężkich warunkach atmosferycznych, serdecznie im dziękuję i gratuluję - mówi z dumą Emilia Ignatowicz-Steć, dyrektor Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie-SP ZOZ.
I dodaje:
- Najbliższe zawody w ratownictwie medycznym odbędą się już wiosną w Lublinie. Powalczymy. Duch rywalizacji nie gaśnie, a trening czyni mistrza!
Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie zatrudnia nie tylko jednych z najlepszych ratowników w kraju, ale ma również nowoczesny sprzęt, niezbędny w ich pracy. Pod koniec ubiegłego roku wzbogaciła się o nową karetkę. To mercedes sprinter 419 CDi 2023 w zabudowie firmy WAS Wietmarscher Polska. Ambulans wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt do ratowania zdrowia i życia pacjentów. Posiada m.in. System brygadier, zestaw kamer 360 stopni czy nosze elektryczne Stryker Power Pro XT. Karetka zakupiona została ze środków własnych pogotowia. |
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze