Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Chełmianie pamiętają o zbrodni sprzed lat

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) został ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu upamiętnienia ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Chełmianie pamiętają o zbrodni sprzed lat

Źródło: Muzeum Ziemi Chełmskiej

Pod datą 27 stycznia kryje się rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jest to symboliczna data zakończenia konsekwentnie wykonywanego planu masowego ludobójstwa, w wyniku którego wymordowano 6 milionów Żydów oraz obywateli innych narodowości: Polaków, Cyganów, Rosjan, Węgrów, Francuzów, Greków i innych.

W tym roku Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie zachęca mieszkańców do włączenia się w upamiętnienie chełmskich Ofiar Zagłady i udział w wydarzeniach, które potrwają od 26 do 27 stycznia. Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszają organizatorzy: Muzeum Ziemi Chełmskiej Im. W. Ambroziewicza w Chełmie i partnerzy: Stowarzyszenia Bildungswerk Stanisław Hantz e.V, Stowarzyszenie "Studnia Pamięci", Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie oraz Chełmska Organizacja w Izraelu.

W piątek (26 stycznia) o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I. Paderewskiego w Chełmie (ul. Hrubieszowska 102) odbędzie się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w wykonaniu Marcina Davida Króla (skrzypce) i Agnieszki Schulz-Brzyskiej (fortepian) oraz uczniów szkoły muzycznej. Zaś w sobotę (27 stycznia) uroczystości zaczną się już rano. O godz. 9.30 przewidziane jest złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza przez delegacje przedstawicieli władz Miasta Chełm na cmentarzu żydowskim przy ul. Kolejowej. O godz. 10.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów pomordowanych przez Niemców podczas Akcji R. Tablica zostanie umieszczona przy ul. Kopernika 1. O godz.10.30 na skwerze u zbiegu ul. Uściługskiej i ul. Pocztowej umieszczone zostaną flagi narodowe i zapalony znicz przy pomniku upamiętniającym Zagładę Żydów. Natomiast na godz. 17.00 w kaplicy św. Mikołaja (ul. Św. Mikołaja 4) zaplanowano promocję książki "Do Sobiboru i z powrotem". Świadectwo ocalałego z obozu zagłady Kalmena Wewryka. W tym samym miejscu o godz. 18.00 odbędzie się  Ceremonia Hawdali.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kazio 22.01.2024 14:55
Czy bogaty Izrael dorzuci się do organizacji tych wszystkich uroczystości? Czy tylko ręce wyciąga po kamienice?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama