Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Wierzbica. Wykryli w szkole w Święcicy radioaktywny gaz. Czy zagraża zdrowiu i życiu?

Podczas corocznej standardowej kontroli powiatowy inspektor sanitarny stwierdził, że dopuszczalne stężenie radonu, naturalnego, ale promieniotwórczego gazu, zostało przekroczone w budynku Szkoły Podstawowej w Święcicy aż sześciokrotnie. Tymczasem uczniowie i personel szkoły przeniosą się do placówki w Wierzbicy.
Gm. Wierzbica. Wykryli w szkole w Święcicy radioaktywny gaz. Czy zagraża zdrowiu i życiu?
Obiekt szkoły podstawowej w Święcicy, gdzie przeprowadzano kontrolę.

Wójt Bożena Deniszczuk, jako szef organu zarządzającego szkołą, wydała zarządzenie o przeniesieniu szkoły do Wierzbicy.

- Nie ukrywajmy, że wysokie stężenie radonu stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów i nauczycieli. W obecnej sytuacji postanowiłam więc podjąć radykalne środki. W poniedziałek, 22 stycznia, podjęłam decyzję o tym, aby wtorkowe i środowe zajęcia zostały zawieszone, natomiast te, które mają miejsce w czwartek i piątek – odbywały się zdalnie. Od poniedziałku 12 lutego cała placówka będzie funkcjonowała w obiekcie szkoły w Wierzbicy – wyjaśnia wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk.

Wójt zauważa jednocześnie, że decyzja o przeniesieniu zajęć do innej placówki jest dosyć trudna i niepopularna. Jej zdaniem nie ulega jednak wątpliwości, że należało ją podjąć.

Inspektorat sanitarny zalecił, aby niezwłocznie dokonać gruntownego przeglądu budynku i jego całej konstrukcji, zlikwidować ew. spękania w fundamentach, ścianach i kanałach doprowadzających podstawowe media. Należy również możliwie często wietrzyć pomieszczania poprzez otwieranie okien, ale także przy wsparciu mechanicznego systemu wentylacyjnego.  

Zalecono również, aby zwiększyć ciśnienie w pomieszczeniach szkoły poprzez zastosowanie instalacji nawiewu powietrza z poddasza. W dokumencie zawierającym zalecenia pokontrolne zauważono również, że administratorzy budynku powinni zwrócić uwagę na wymianę powietrza w przestrzeni pod podłogą. Najprawdopodobniej budynek szkoły będzie musiał zostać wyposażony także w specjalną instalację, która będzie w stanie wysysać nasycone radonem powietrze spod płyty fundamentowej budynku. Zalecono również, aby grunt bezpośrednio przylegający do fundamentów budynku wymienić na taki, który będzie zawierał mniej izotopów tego pierwiastka.

Radon występuje jako naturalny gaz w przyrodzie. Jego stężenie uzależnione jest w dużej mierze od podłoża geologicznego, na którym posadowiony jest dany budynek. Jako gaz łatwo się przemieszcza, jest przy tym średnio 8-krotnie cięższy od innych gazów atmosferycznych.  

W temperaturze pokojowej jest całkowicie bezbarwny, a więc jego wykrycie bez specjalistycznego sprzętu jest niemożliwe. Nabiera żółtej barwy dopiero po intensywnym schłodzeniu do temperatury ok. -70 stopni Celsjusza. Kumuluje się zazwyczaj w zamkniętych, źle wietrzonych pomieszczeniach, ponieważ zasysany może być przez szczeliny w fundamentach, spękania w murze, studzienki kanalizacyjne czy też nieszczelną instalację kanalizacyjną. Łatwo przemieszcza się również we wnętrzu różnego rodzaju kanałów technologicznych budynków. Radon mogą również generować materiały budowlane pochodzenia mineralnego.

Jeśli jego stężenie w danym pomieszczeniu nie przekracza dopuszczalnych norm, nie jest niebezpieczny. Jeśli zostaną przekroczone w sposób znaczny (czyli tak, jak w szkole w Święcicy), to może powodować poważne schorzenia układu oddechowego, nawet te na tle nowotworowym.  Produkty rozpadu radonu są drugą po papierosach przyczyną raka płuc.

Ale ma też pozytywne zastosowanie w medycynie alternatywnej. Naturalnie występujące wody radonowe stosuje się do kąpieli w rehabilitacji chorób narządów ruchu, zarówno tych pourazowych, jak i reumatycznych. Kąpiele radonowe stosowane są też do leczenia cukrzycy, chorób stawów, chorób tarczycy oraz schorzeń ginekologicznych i andrologicznych.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama