Pierwsza z interpelacji dotyczy utworzenia w Parku Miejskiego im. Unii Europejskiej wybiegu dla psów.
- Wybiegi dla psów stają się coraz bardziej popularne w aglomeracjach miejskich. Możemy je spotkać w parkach miejskich, jak również na osiedlach. Wybiegi dla psów to ogrodzony teren zielony zaprojektowany specjalnie z myślą o potrzebach czworonożnych mieszkańców miast - podkreślał Kowalczuk.
Radny tłumaczył też, że takie miejsca są ogrodzone, a czasem nawet podzielone na sekcje dla mniejszych i większych psów. Na wybieg wchodzi się przez śluzy, dzięki którym inne pupile nie mogą łatwo opuścić terenu. Zwykle wyposażone są w sprzęty do ćwiczeń psich sportów, pojemniki z woreczkami na psie odchody, a nawet dedykowane psie toalety.
- To ogromny kompromis pomiędzy interesem właścicieli psów, mających miejsce do spędzania czasu, a resztą mieszkańców, którzy mogą bać się biegających bez smyczy zwierząt - zauważył radny.
Na interpelację odpowiedział radnemu prezydent Jakub Banaszek, który nie dał nadziei na powstanie wybiegu dla psów w ciągu najbliższych 5 lat... Prezydent tłumaczy, że rewitalizacja parku miejskiego była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, dlatego, zgodnie z umową, miasto jest zobowiązane do zachowania trwałości projektu przez okres 5 lat od dnia płatności końcowej na rzecz beneficjenta.
- Okres trwałości projektu to czas, w którym należy zachować w niezmienionej formie i wymiarze efekty projektu. Naruszenie zasady trwałości może oznaczać konieczność zwrotu środków otrzymanych na realizację projektu wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, proporcjonalnie do okresu niezachowania obowiązku trwałości. Wobec powyższego, z uwagi na fakt, że przebudowa parku obejmowała swoim zasięgiem cały jego obszar, utworzenie w tej lokalizacji wybiegu dla psów jest z przyczyn formalnych i ekonomicznych niemożliwe do zrealizowania do momentu upływu terminu zachowania trwałości projektu tj. do dnia 28 grudnia 2028 r. - tłumaczył Banaszek.
Dziurawe nawierzchnie
Kolejne 3 punkty dotyczą spraw drogowych. Radny Kowalczuk wskazał, że nawierzchnia ulic Pszennej, Dąbrówki i Jana III Sobieskiego jest w opłakanym stanie...
- Chciałbym zwrócić uwagę na istotny problem dotyczący nawierzchni ulic w naszym mieście, zwłaszcza w kontekście obecnych warunków atmosferycznych. Duże spadki temperatur oraz wielokrotne zmiany temperatury w ciągu doby, prowadzą do powstawania licznych ubytków w nawierzchni ulic, co wpływa negatywnie na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców - napisał radny w interpelacji.
Ponadto Kowalczuk zwrócił uwagę na konieczność wdrożenia działań prewencyjnych. Jak twierdzi, regularne monitorowanie stanu nawierzchni oraz przeprowadzanie ewentualnych napraw przed okresem intensywnych opadów śniegu i przymrozków może skutkować ograniczeniem skali powstających uszkodzeń i obniżeniem kosztów późniejszych renowacji.
Prezydent zapewnił radnego, że ubytki na ul. Pszennej, Dąbrówki, jak i Jana III Sobieskiego zostaną wypełnione po wyłonieniu wykonawcy na remonty bieżące dróg w mieście. Postępowanie to zostało ogłoszone 22 stycznia, a termin składania ofert mija 6 lutego.
Aktywne przejścia na AWP?
Radny zwrócił się też z wnioskiem dotyczącym istotnej kwestii bezpieczeństwa pieszych na al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, zwłaszcza w obszarze od skrzyżowania z ul. Lwowską w kierunku ronda im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Proszę o uwzględnienie potrzeby modernizacji przejść dla pieszych poprzez wprowadzenie aktywnych przejść celem poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie.
- Na podstawie informacji przekazywanych przez mieszkańców Chełma, a także potwierdzonych przez zdjęcia poglądowe, można stwierdzić, że obecne przejścia dla pieszych w tym obszarze pozostają pozbawione odpowiedniego oświetlenia. Brak oświetlenia w godzinach nocnych stwarza istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co zostało wyraźnie zasygnalizowane przez obawy mieszkańców. Proszę o podjęcie konkretnych działań mających na celu poprawę sytuacji- apeluje Kowalczuk.
Według radnego modernizacja przejść dla pieszych poprzez dodanie odpowiedniego oświetlenia jest kluczowa dla zminimalizowania ryzyka wypadków oraz poprawy ogólnego poziomu bezpieczeństwa dla pieszych. Banaszek ma jednak plan i na ten problem...
- Przejścia dla pieszych zlokalizowane m.in. na al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego ujęte są w zakresie przebudowy DW nr 844 w ramach zadania pn. "Budowa oraz modernizacja infrastruktury umożliwiającej stworzenie warunków obsługi i rozwoju terminala intermodalnego w mieście Chełm". Planowane zmiany dotyczą dostosowania ich do obowiązujących przepisów oraz wytycznych, w tym poprawy widoczności, oświetlenia w porze nocnej, a także wykonania wzbudzanej sygnalizacji świetlnej przez obie jezdnie alei. Rozwiązania te w istotny sposób poprawią bezpieczeństwo pieszych korzystających z przejść - odpowiada prezydent.
Czytaj także:
- Weż udział w konkursie i stwórz "Chełmską Kronikę Wspomnień"
- Chełm. Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej za ponad 88,5 mln ogłoszony
- Chełm. Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej za ponad 88,5 mln ogłoszony
- Chełm tym razem nie został Świetlną Stolicą Polski. A tak mało brakowało...
- Chełm. Urzędnicy ogłosili konsultacje - przyjdź na spotkanie!
Napisz komentarz
Komentarze