Żydzi, którzy przed II wojną światową zamieszkiwali tereny Polski, w wielu miastach i miasteczkach Lubelszczyzny stanowili nierzadko nawet więcej niż połowę lokalnej populacji.
- Różnorodny pod względem religijnym, językowym, politycznym i kulturowym świat polskich Żydów po II wojnie światowej praktycznie przestał istnieć. Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kim byli polscy Żydzi i jak wyglądało ich współistnienie z ludnością nieżydowską. Zwrócimy uwagę na elementy religii i kultury żydowskiej, nie traktując ich wyłącznie jako elementów odrębności, lecz przede wszystkim, szukając podobieństw i dowodów na to, że historia Żydów polskich stanowi integralną część polskiej państwowości i dziejów poszczególnych regionów - czytamy w zapowiedzi niedzielnej prelekcji.
Urodzona w Krasnymstawie dr Anita Borkowska jest absolwentką filologii germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, przewodniczką, edukatorką i tłumaczką. Miała swój udział w organizacji wielu krajowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych, poświęconych II wojnie światowej i zagładzie Żydów. Na co dzień zajmuje się m.in. oprowadzaniem po żydowskiej Warszawie, Żydowskim Instytucie Historycznym, żydowskim Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku oraz po terenach byłych obozów zagłady.
Dr Borkowska jest również członkinią lubelskiego Stowarzyszenia "Studnia Pamięci", a w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady i kursy dla dorosłych. W 2023 roku ukazały się przetłumaczone i współredagowane przez nią wspomnienia chełmskiego Żyda Kalmena Wewryka pod tytułem "Do Sobiboru i z powrotem".
Niedzielny wykład w Siennicy Różanej jest elementem projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe", współfinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez korzystające z budżetu krajowego Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
Napisz komentarz
Komentarze