Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kolejne bezcenne znaleziska na terenie gminy Kraśniczyn

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego ,,Wolica” znowu poszukiwania zakończyli sukcesem. Tym razem odnaleźli nie jeden, a kilka skarbów!
Kolejne bezcenne znaleziska na terenie gminy Kraśniczyn

Źródło: StowarzyszenieHistoryczno-Poszukiwawczego ,,Wolica”

Podczas poszukiwań ukrytych oraz porzuconych zabytków na terenie gminy Kraśniczyn działacze z „Wolicy” odkryli wiele ciekawych przedmiotów z okresu dwóch wojen. Obszar ich działania był niewielki, na zaledwie kilku arach udało się wydobyć wiele cennych znalezisk. 

Pierwszym bardzo ciekawym historycznym skarbem jest część gąsienicy z niemieckiego pojazdu RSO z okresu II wojny światowej. RSO, czyli Raupenschlepper Ost, to niemiecki, gąsienicowy pojazd transportowy. Pierwsze egzemplarze tego wozu pojawiły się w 1942 roku, a krótko później wystartowała produkcja seryjna. Powstało ok. 23 000 pojazdów tego typu. 

- Co ciekawe, na miejscu tego odkrycia ujawniliśmy wiele innych elementów z tego pojazdu, które jednoznacznie sugerują, że doszło do jego wysadzenia. Obecnie ciężko stwierdzić, czy do eksplozji doszło w wyniku ataku czy był to wybuch kontrolowany, spowodowany przez samych Niemców, którzy podjęli taką decyzję, ponieważ pojazd uległ awarii i nie chcieli, aby został przejęty przez siły radzieckie. Sprawę i samo miejsce oczywiście będziemy badać. Chcemy wydobyć jak najwięcej elementów tego pojazdu, aby jak najlepiej poznać jego historię – informuje prezes Wojciech Werus.

Kolejnym niezwykłym znaleziskiem jest klamra armii austro-węgierskiej. To wersja ze starym godłem, określona jako M92. Klamra była poprzednikiem regulaminowej klamry M11 z nowym godłem, która w 1911 roku zastąpiła klamrę M92. Jest potocznie nazywana „Stare Węgry”. 

- Natrafiliśmy również na bardzo ciekawe okulary w metalowym etui. Same okulary nie byłyby żadnym zaskakującym odkryciem, gdyby nie fakt, że oprawki wykonano ze srebra, a sam styl sugeruje powstanie ich w okresie I wojny światowej, najpóźniej 20-lecia międzywojennego. Nie zbiły się i przeleżały w ziemi ok. 100 lat w naprawdę dobrym stanie – mówi nam Werus. 

Relacjonujemy na bieżąco, jakich odkryć dokonuje stowarzyszenie. Życzymy powiedzenia i gratulujemy sukcesów, jakie już udało się osiągnąć. 


 

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama