- Nasz plan uwzględnia między innymi montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła. Te urządzenia pozwolą na obniżenie rachunków. Przypomnę tylko, że starania o środki na remont pałacu oraz inne działania z nim związane rozpoczęliśmy jeszcze w 2019 roku i dopiero teraz będziemy mogli zająć się realizacją zadań – wyjaśniał w czasie obrad burmistrz Górski.
Po raz ostatni o możliwości wyremontowania dwu zabytkowych obiektów – samego pałacu u oraz pobliskiej oficyny – samorządowcy w Rejowcu dyskutowali jeszcze w ubiegłym roku, podczas sierpniowej rady gminy.
- We wniosku uwzględnialiśmy remont elewacji pałacu, sztukaterii praz wykonanie rekuperacji obiektu. Chcieliśmy też, aby budynek zasilany był energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Ale nie tylko. Nasze plany obejmowały również pałacową oficynę – wyjaśniał wówczas radnym włodarz miasteczka.
Na rozpatrzenie wnioski oczekiwano kilka długich lat i ostatecznie obie strony doszły do porozumienia, że na tym etapie osiągalny jest jedynie remont oficyny.
- W zakresie prac uwzględnilibyśmy niezbędny remont dachu, ponieważ stare poszycie już od dawna przecieka. Chcielibyśmy również wymienić okna oraz zabezpieczyć jedną ze ścian, która teraz stwarza ewidentne zagrożenie. Rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze się toczą. Mamy nadzieję, że uda się ostatecznie pozyskać niezbędne środki – komunikował radnym burmistrz Górski.
Pięć lat temu samorząd wnioskował o 3 mln złotych, po 1,5 mln na każdy z obiektów. Upłynęło jednak sporo czasu, zmieniły się realia i jednostka dysponująca środkami doszła do wniosku, że może przekazać miastu jedynie 1,5 na remont oficyny.
Jeśli chodzi o sam pałac, to zostanie od wyremontowany, choć nie w całości i nie tak, jak by sobie tego życzyły władze, w ramach dofinansowania, jakie Rejowiec otrzymał z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z tego źródła samorząd otrzymał 1,3 mln zł, które to środki pozwolą na odnowienie elewacji oraz sztukaterii.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze