Pieniądze pochodzą ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Projekt MBP we Włodawie był jednym spośród 398 złożonych. Dofinansowanie otrzymało 59 wnioskodawców – 40 samorządowych instytucji kultury i 19 organizacji pozarządowych. Dostały one 77 punktów i więcej.
Powstańczy foto-plener po Ziemi Włodawskiej” to działanie, mające na celu pogłębienie wiedzy historycznej o lokalnych wydarzeniach historycznych. Będzie to możliwe na czterech wycieczkach historyczno-krajoznawczych szlakami walk powstańców styczniowych w powiecie włodawskim. Ich uczestnicy spotkają się z regionalistami, którzy opowiedzą o wydarzeniach i wskażą miejsca z okresu powstania styczniowego. Dzięki temu będzie je można opisać, a także utrwalić w obiektywie fotograficznym.
Projekt jest adresowany głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz seniorów i ma umożliwić dialog międzypokoleniowy o historycznej pamięci poprzez pryzmat opowieści i fotografii. Zaplanowano wykłady historyczne, warsztaty fotograficzne, terenowe plenery szlakiem powstańczym, konkurs fotograficzny oraz wernisaż prac pokonkursowych z promocją katalogu.
Zadanie będzie realizowane z miastem Włodawa, Poleskim Parkiem Narodowym, Rejonowym Oddziałem PZERiI we Włodawie, włodawskim Oddziałem PTTK, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 im. II Warszawskiej Brygady Saperów i II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce.
Małgorzata Zińczuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie mówi, że działania związane z upamiętnieniem powstania styczniowego miały miejsce w zeszłym roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Liczy na to, że tym razem będzie podobnie.
- Historię należy utrwalać, pozostawić dla następnych pokoleń, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej - podkreśla.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze