Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Chełm. Wybory i po wyborach. Ile miasto zarobiło na kampanii wyborczej?

Kampania wyborcza to czas "upiększania" miasta twarzami i nazwiskami kandydatów do różnych funkcji. Tak było i tym razem, mimo że w Chełmie obowiązuje tzw. uchwała krajobrazowa, to i ona dopuszcza stawianie płotków z banerami kandydatów. Jednak nie ma nic za darmo - każdy kandydat za miejsce dla swojego baneru musiał zapłacić.
Chełm. Wybory i po wyborach. Ile miasto zarobiło na kampanii wyborczej?

Uchwałę w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, na terenie miasta Chełm radni miejscy przyjęli w grudniu 2022 roku. Chcąc zachować się fair wobec miejskich aktów prawnych, przedstawiciele komitetów wyborczych w Chełmie zawarli "umowę dżentelmeńską" o zastosowaniu się do postanowień uchwały krajobrazowej, mimo iż Kodeks Wyborczy "jest wyżej" niźli prawo miejscowe.

Podczas kampanii wyborczej do Urzędu Miasta Chełm drogą oficjalną wpłynęły dwie skargi dotyczące usytuowania reklam wyborczych niezgodnych z ustaleniami "uchwały krajobrazowej", ponadto skargi były wnoszone telefonicznie (anonimowo). Urzędnicy zapewniają, że każde zgłoszenie było weryfikowane przez pracowników urzędu i w przypadku potwierdzenia zasadności, wszczynane były postępowania administracyjne.

- Aktualnie wszczętych jest 28 postępowań w sprawie wymierzenia kar pieniężnych za umieszczenie reklam wyborczych niezgodnie z ustaleniami "uchwały krajobrazowej". Wspomniane postępowania zakończą się wydaniem decyzji administracyjnych w sprawie wymierzenia kar pieniężnych wobec komitetów wyborczych - mówi nam Damian Zieliński z chełmskiego magistratu.

Miejscy urzędnicy wydali 24 decyzje na umieszczenie reklam w pasie drogowym na łączną kwotę 26 478,66 zł. Lokalizacje ich usytuowania były uzgadniane przed złożeniem wniosku, więc nie było decyzji odmownych.

Dodatkowo miasto zawarło też 12 umów za zajęcie terenu miejskiego do 6 mkw., które opiewały na łączną kwotę 336,17 zł brutto.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama