Jarmark Pauliński to wyjątkowe wydarzenie. Przyciągnie ono wiele osób, które chcą zobaczyć piękne stroje i poznać zwyczaje sarmackie, a także tych lubiących dobrą zabawę. To jednocześnie okazja do przypomnienia tradycji włodawskich jarmarków, które od połowy XVIII wieku świadczyły o prestiżu społecznym i gospodarczym miasta.
Zobaczcie, jak było na jarmarku w ubiegłym roku:
Organizatorzy Jarmarku Paulińskiego zachęcają do aktywnego udziału w tworzeniu tego przedsięwzięcia. Poszukują wolontariuszy i zachęcają do zgłaszania swoich pomysłów.
- Przyda się każda para rąk – przyznaje Wiesław Holaczuk, wiceburmistrz Urzędu Miasta Włodawa, współorganizatora Jarmarku Paulińskiego.
Zwraca on uwagę, że potrzebne będą między innymi grupy rekonstrukcyjne, tworzące na imprezie klimat dawnej, sarmackiej Rzeczypospolitej. Jarmark odbędzie się w sobotę i niedzielę (24 i 25 sierpnia).
- Będziemy się starać, by to ważne wydarzenie miało coraz bardziej charakter ogólnopolski – podkreśla wiceburmistrz Holaczuk.
24 sierpnia planowana jest sesja naukowa dotycząca historii Włodawy. To szczególnie ważne ,ponieważ w bieżącym roku miasto obchodzić będzie 490. rocznicę nadaniu Włodawie praw miejskich. Przewidziana jest także gra miejska i potańcówka ludowa. Uroczystości niedzielne rozpocznie msza święta, później przewidziana jest inscenizacja - „Wjazd orszaku Ludwika Pocieja”, dawnego pana Włodawy. Odbędą się również pojedynki szlacheckie, jarmarczne przedstawienia i występy kuglarzy. Dla chętnych czekać będą stragany, a organizatorzy nie zapomną o dzieciach, dla których przewidziane są atrakcyjne zabawy.
- Atrakcji będzie mnóstwo - zapewnia Holaczuk.
Zapewnia też, że pomysły dotyczące jarmarku na pewno się nie zmarnują i będą wykorzystane w kolejnych latach. Gdzie mogą się zgłosić chętni do organizacji imprezy wolontariusze oraz gdzie należy kierować pomysły na jej organizację? Poprzez stronę na Facebooku - Jarmark Pauliński. Dodatkowo można to zrobić u współorganizatorów imprezy. Są to między innymi: Urząd Miasta Włodawa, parafia świętego Ludwika we Włodawie i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze