A dokładnie ks. Krzysztof Krakowiak, ówczesny wikariusz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku, który często i chętnie akompaniował śpiewakom, grając na akordeonie.
- Zespół powstał z naszej, to znaczy mojej i Stanisławy Ołyniuk, inicjatywy. Warto na pewno wspomnieć, że pierwszy nasz występ miał miejsce 26 lipca 1998 roku w Turce, a był to gminny etap eliminacji w turnieju „Moja Gmina Aktywna” - mówi o początkach Krystyna Kawalec, dzisiaj kierowniczka artystyczna „Ale Babek”.
Oficjalnie zespół funkcjonuje jednak od 13 lutego 1999 roku, kiedy to odbyły się jego „chrzciny”. Dlaczego mowa o „Ale Babkach z Kapelą Męską”? Bo panowie dołączyli do pań nieco później.
- Dokładnie w 2000 roku. Od tamtego czasu funkcjonuje już oficjalna nazwa „Ale Babki z Kapelą Męską”. Kierownictwo muzyczne objął wówczas Marcin Watras, a później misję tę kontynuował już Mirosław Kawalec – wspomina kierowniczka „Babek”.
Zespół włącza się w organizację wszystkich niemal wydarzeń kulturalnych, jakie mają miejsce na terenie gminy oraz powiatu chełmskiego. Rozpoznawalny jest też poza granicami naszego kraju, m.in. na Ukrainie. Od wielu lat bierze też udział w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. W tej chwili zespół liczy w sumie 14 osób.
27 kwietnia br. w Pałacu Suchodolskich w Dorohusku odbył się piękny jubileusz 25-lecia zespołu. Podczas uroczystości, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa wręczył odznaczenie honorowe „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Uhonorowani zostali: kierownik zespołu Krystyna Kawalec oraz zespół „Ale Babki z Kapelą Męską”, w imieniu którego odznakę odebrał kierownik muzyczny Mirosław Kawalec. |
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze