Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Zagłosuj w wyborach! Weź udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami

Już 9 czerwca odbędą się wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. Swoich reprezentantów wybiorą obywatele wszystkich, dwudziestu siedmiu krajów członkowskich Unii Europejskiej. To bardzo ważny dzień dla wszystkich Europejczyków. Każdy powinien wziąć udział w tym doniosłym demokratycznym akcie, by mieć wpływ na przyszłość swoją i swoich najbliższych.
Zagłosuj w wyborach! Weź udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Polska wstąpiła do UE dwadzieścia lat temu. Obecnie UE to gospodarcza i polityczna wspólnota 27 europejskich, demokratycznych państw. Przez te lata nasz kraj rozwinął się w różnych obszarach, we wszystkich niemal dziedzinach życia społecznego. Wykonał niekwestionowany skok cywilizacyjny w zakresie inwestycji, rozwoju osobowego i poziomu życia. Musimy też wiedzieć, że bilans finansowy naszej akcesji jest bardzo korzystny, bowiem za jedną złotówkę wpłaconą do budżetu UE dostawaliśmy aż trzy złote! Warto pamiętać również o możliwości swobodnego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty. W sytuacji wojny za naszą wschodnią granicą i w obliczu potencjalnego zagrożenia najważniejsze jest jednak to, że obecność w zjednoczonej Europie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa.

Warto przytoczyć strukturę najważniejszych ciał UE. Władzę ustawodawczą pełni:

  • Rada Unii Europejskiej, która reprezentuje rządy państw członkowskich, a przewodzi jej co pół roku inny kraj członkowski w ramach tzw. Prezydencji;
  • Parlament Europejski, który składa się z posłów wybieranych na 5-letnią kadencję w każdym z państw członkowskich i reprezentuje wszystkich obywateli UE.

W ramach Unii Europejskiej władzę wykonawczą pełni:

  • Rada Europejska składająca się z premierów lub prezydentów państw członkowskich, która określa główne wytyczne polityki europejskiej oraz koordynuje politykę zagraniczną;
  • Komisja Europejska stanowiąca niejako rząd UE, która prowadzi bieżącą politykę Unii i zarządza jej funduszami. Składa się z 27 komisarzy, po jednym z każdego kraju członkowskiego.

W skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 720 posłów, w tym 53 z Polski. Nasi posłowie zostaną wybrani w 13 wielomandatowych okręgach wyborczych. W podziale mandatów będą uczestniczyły tylko te komitety, które przekroczą próg 5%. W kompetencjach Parlamentu Europejskiego jest m. in. ustanawianie prawa, zatwierdzanie i kontrola budżetu, decyzyjność w sprawie umów międzynarodowych i rozszerzania Unii oraz rozpatrywanie petycji obywateli. 

Przyszły kształt unii zależeć będzie w dużej mierze od posłów, których wybierzemy. Raczej wszyscy się zgodzą z tym, że Polska będzie bezpieczna tylko we wspólnej i silnej Unii Europejskiej. Idźmy więc 9 czerwca na wybory!

Dla Czytelników Super Tygodnia Chełmskiego przygotowaliśmy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Wystarczy udzilić najciekawszej odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego warto wziąć udział w wyborach do PE?”, wyciąć kupion z aktualnego wydania naszej gazety, czytelnbie go wypełnići dostarczyć do naszej redakcji, bądź wrzucić do skrzynki na kupony Super Tygodnia Chełmskiego.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie WeRwA, finansownay jest ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Fundacji Aktywna Demokracja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama