Warto przypomnieć o tym, że obywatele państw członkowskich mogą swobodnie wybierać miejsca zamieszkania, pracy i nauki w granicach UE. Mogą też bez problemu podróżować. Unia chroni prawa swoich obywateli, promuje wartości takie, jak: jak wolność, równość, pokój, sprawiedliwość i demokracja. Jest największym na świecie jednolitym rynkiem, który umożliwia swobodne przemieszczanie się ludzi, towarów, usług i kapitału oraz dba o równomierny rozwój gospodarczy. Oferuje wsparcie i pomoc rozwojową nie tylko dla swoich obywateli.
UE dba także o wolność słowa, nie toleruje żadnych form dyskryminacji i chroni dane osobowe. Unia opracowała jedne z najbardziej rygorystycznych norm środowiskowych na świecie, przy pomocy których chce minimalizować zagrożenia dla klimatu, zdrowia i bioróżnorodności. Dzięki bliskiej współpracy krajów członkowskich żywność na rynku europejskim spełnia najwyższe normy jakości. Dotyczy to zarówno produkcji i przetwarzania, jak również importu i eksportu żywności. Warto przypomnieć także i o tym, że od 2006 roku w Unii nie są stosowane antybiotykowe stymulatory wzrostu. Unia przyjęła wiele przepisów zapewniających ochronę praw indywidualnych i danych osobowych. Wspólnota kładzie duży nacisk na prawa konsumentów.
Konsumenci wiedzą, że w przypadku zwrotu zakupionych towarów otrzymają zwrot pieniędzy, a podróżni zwrot kosztów biletów kolejowych lub lotniczych, jeśli ich podróż zostanie opóźniona lub odwołana. Normy, jakie muszą spełniać towary w sklepach państw UE, są jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Unia zapowiada przyjęcie przepisów, które zmuszą producentów do dłuższego serwisowania i naprawiania towarów (głównie AGD i RTV), bez konieczności zakupu nowych. Związek 27 państw ma też większe znacznie na arenie międzynarodowej. UE podejmuje wiele wysiłków na rzecz promowania dobrych rządów, zwalczania głodu i ochrony zasobów naturalnych na całym świecie. W przypadku klęsk żywiołowych lub nadzwyczajnych sytuacji humanitarnych udziela wszechstronnej pomocy krajom i ludności w Europie i na świecie.
Każdego roku UE zapewnia żywność, czystą wodę, ochronę i schronienie dla około 120 milionów ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów na całym świecie. Unia Europejska kojarzy się też z pewnymi dziwnymi, czy też wręcz śmiesznymi decyzjami. O dyrektywie z 1995 roku dotyczącej odrzucania bananów ekstremalnie zakrzywionych lub tych z "brzydką krzywizną" słyszeli chyba wszyscy. W 2011 roku unijni urzędnicy orzekli, że nie ma dowodów na to, że "woda nawadnia organizm". Chyba mało kto wie, że aby wejść na drzewo, trzeba mieć specjalne zaświadczenie, a dzieci do lat ośmiu bez nadzoru dorosłych nie mogą ... dmuchać balonów. W 2010 roku na żądanie Francji ślimak został rybą, a w 2001 roku na wniosek Portugalii marchew została ... owocem. Oczywiście chodziło o pieniądze, bowiem UE dotowała hodowle ryb i przetwórstwo owocowe.
Zachęcamy jednak, aby, mimo wszystko, pójść na wybory. Wybierzmy mądrze!
Napisz komentarz
Komentarze