Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Jak się żyje w naszym regionie? W Chełmie znośnie, gorzej we Włodawie i Krasnymstawie

Urząd Statystyczny w Lublinie przygotował analizę poziomu życia w miastach województwa lubelskiego w 2022 roku. Okazało się, że Chełm uplasował się na dość wysokiej pozycji, czego nie można niestety powiedzieć o Krasnymstawie czy Włodawie...
Jak się żyje w naszym regionie? W Chełmie znośnie, gorzej we Włodawie i Krasnymstawie

Źródło: Miasto Chełm

"Celem badania był pomiar poziomu życia w miastach województwa lubelskiego w 2022 r. oraz wyjaśnienie zróżnicowania tego zjawiska. Aby ocenić poziom życia wydzielono pięć obszarów, które pozwoliły na całościowe ujęcie zjawiska. Są to wymiary: demograficzny, społeczno-kulturowy, infrastrukturalny, środowiskowy oraz gospodarczy. Każdy z nich reprezentuje mierniki, które pozwalają na porównanie i ocenę sytuacji w różnych miastach naszego województwa." - czytamy w analizie.

Miasta zostały podzielone na 5 kategorii: miasta regionalne (w województwie lubelskim jest to wyłącznie Lublin), miasta subregionalne (to miasta na prawach powiatu, czyli  Zamość, Chełm i Biała Podlaska oraz Puławy), miasta ponadlokalne silne, miasta ponadlokalne o charakterze słabym oraz miasta lokalne. 

Fot. Analiza poziomu życia w miastach województwa lubelskiego w 2022 r.

Najwyższy poziom życia zaobserwowano w Lublinie. Jest to spowodowane przede wszystkim dobrze rozwiniętą infrastrukturą i gospodarką. Drugie miejsce zajmują Piaski, a trzecie Biała Podlaska. Chełm zajął 20. miejsce w rankingu 51 miast. Na 25. miejscu uplasowało się Siedliszcze, na 31. Włodawa, na 37. Rejowiec Fabryczny, a na 42. Rejowiec. Najgorzej w naszym regionie, a nawet w całym województwie, wypadły ex aequo Krasnystaw i Izbica, które zajęły dwa ostatnie miejsca w rankingu.

Fot. Analiza poziomu życia w miastach województwa lubelskiego w 2022 r.

"Płynący z tego wniosek jest następujący: miasta o wyższej pozycji w hierarchii osadniczej oraz posiadające więcej mieszkańców cechują się wyższym poziomem życia od tych posiadających mniejszą populację i bardziej lokalne znaczenie. Jednocześnie, nie można było określić, czy czas dojazdu do Lublina, stolicy województwa, wpływa na poziom życia – wyniki okazały się nieistotne statystycznie." Podsumowują autorzy analizy.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Olek . 28.05.2024 14:35
W Chełmie są bardzo niskie zarobki ! brak dużych zakładów pracy . Tylko powstają Żabki (CVC) i Biedronki .

dobrze mówisz 30.05.2024 15:06
Ale za to będą stadiony za 90 milionów!!! Podobno za kilka lat na tych stadionach planowana jest Lubelska Olimpiada Geriatryczna!!!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama