"Celem badania był pomiar poziomu życia w miastach województwa lubelskiego w 2022 r. oraz wyjaśnienie zróżnicowania tego zjawiska. Aby ocenić poziom życia wydzielono pięć obszarów, które pozwoliły na całościowe ujęcie zjawiska. Są to wymiary: demograficzny, społeczno-kulturowy, infrastrukturalny, środowiskowy oraz gospodarczy. Każdy z nich reprezentuje mierniki, które pozwalają na porównanie i ocenę sytuacji w różnych miastach naszego województwa." - czytamy w analizie.
Miasta zostały podzielone na 5 kategorii: miasta regionalne (w województwie lubelskim jest to wyłącznie Lublin), miasta subregionalne (to miasta na prawach powiatu, czyli Zamość, Chełm i Biała Podlaska oraz Puławy), miasta ponadlokalne silne, miasta ponadlokalne o charakterze słabym oraz miasta lokalne.
Najwyższy poziom życia zaobserwowano w Lublinie. Jest to spowodowane przede wszystkim dobrze rozwiniętą infrastrukturą i gospodarką. Drugie miejsce zajmują Piaski, a trzecie Biała Podlaska. Chełm zajął 20. miejsce w rankingu 51 miast. Na 25. miejscu uplasowało się Siedliszcze, na 31. Włodawa, na 37. Rejowiec Fabryczny, a na 42. Rejowiec. Najgorzej w naszym regionie, a nawet w całym województwie, wypadły ex aequo Krasnystaw i Izbica, które zajęły dwa ostatnie miejsca w rankingu.
"Płynący z tego wniosek jest następujący: miasta o wyższej pozycji w hierarchii osadniczej oraz posiadające więcej mieszkańców cechują się wyższym poziomem życia od tych posiadających mniejszą populację i bardziej lokalne znaczenie. Jednocześnie, nie można było określić, czy czas dojazdu do Lublina, stolicy województwa, wpływa na poziom życia – wyniki okazały się nieistotne statystycznie." Podsumowują autorzy analizy.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze