Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Powiat chełmski. Grad interpelacji na początku kadencji

Obecna kadencja rozpoczęła się zaledwie nieco ponad dwa miesiące temu, a radni powiatowi już zasypali starostę Piotra Deniszczuka pismami, w których postanowili poruszyć istotne, ich zdaniem, problemy. Na odpowiedzi trzeba będzie jeszcze nieco zaczekać, ale już teraz sprawdzamy, co zaniepokoiło radnych, którzy reprezentują mieszkańców poszczególnych gmin.
Powiat chełmski. Grad interpelacji na początku kadencji

Źródło: Freepik

Dorohusk wciąż czeka na drogi

Radna Agata Radzięciak postanowiła raz jeszcze poruszyć kontrowersyjny temat inwestycji drogowych, które zarząd powiatu obiecał zrealizować, jeszcze w maju 2023 roku na terenie gminy Dorohusk. Chodzi dokładnie o odcinek łączący Michałówkę z Pławanicami oraz drogę w Turce, która biegnie w kierunku Natalina. W swoim piśmie radna przypomniała, że na przygotowanie niezbędnej dokumentacji lokalny samorząd przekazał powiatowi znaczne środki. 

- Wskazane odcinki posiadają niezbędną dokumentację, do której gmina Dorohusk dołożyła w sumie niespełna 145 tys. zł - napisała w swojej interpelacji radna z terenu tej gminy.

Ale na tym jej lista „drogowych żalów” się nie kończy. Pytała również o postępy w pracach nad drogą Brzeźno-Żalin, która to droga także ma już przygotowaną dokumentację. Radną Radzięciak niepokoi jednak fakt, że wkrótce trzeba będzie przygotować nowe plany, bowiem te, które zostały sporządzone uprzednio, wkrótce stracą swoją ważność. Pismo radnej dotyczy także kilku miejsc, gdzie należałoby usunąć niebezpieczne zakrzaczenia oraz dróg powiatowych w Michałówce i Świerżach. Radzięciak stwierdziła, że mieszkańcy tych miejscowości borykają się ze skutkami uszkodzonych przepustów. 

- Mieszkańcy zgłaszają, że po deszczach woda dostaje się na posesje, a nawet do piwnic domów – wskazała w swojej interpelacji radna.

Dzirba "prześwietla" stowarzyszenie

Potrzebę wybudowania chodnika w ciągu drogi powiatowej łączącej Dryszczów, Stanisławów i Syczów zauważył z kolei radny Radosław Rakowiecki. Jego zdaniem tego typu udogodnienia znacznie poprawiają komfort i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – pieszych i kierowców. 

Nieoczekiwane pytanie zadał w swoim dokumencie radny Andrzej Dzirba. Powołując się na informacje, jakoby Stowarzyszenie „Siedliszcze – Wspólny Cel”, zarejestrowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie, miało być przez powiat regularnie dotowane, zapytał o daty przelewów i konkretne kwoty, które trafiały na konto siedliskiego stowarzyszenia.

”Na jakie konkretne przedsięwzięcia stowarzyszenie otrzymało środki finansowe w roku 2023 i 2024? Jakie cele miało realizować stowarzyszenie z otrzymanych środków? Jakie były źródła finansowania tych przedsięwzięć? Jakie umowy zostały zawarte pomiędzy powiatem chełmskim, a stowarzyszeniem? Jakie były kryteria oceny wniosków i jakie procedury zostały zastosowane przy przyznaniu środków stowarzyszeniu?” (pis. oryg.) - brzmią niektóre zadane przez radnego Dzirbę pytania. 

Co z pomocą społeczną?

Swoją pierwszą interpelację w roli powiatowego debiutanta złożył także Artur Juszczak. Jego pismo dotyczy jednego obszarów, za które odpowiada merytorycznie Starostwo Powiatowe w Chełmie, czyli pomocy społecznej. Radny Juszczak chce wiedzieć, czy liczba zatrudnionych obecnie koordynatorów pieczy zastępczej odpowiada realnym potrzebom, to jest liczbie rodzin. Pyta także o to, jak często odbywają się wizyty koordynatora w poszczególnych środowiskach. 

- Proszę o wskazanie szczegółowych działań promocyjnych, jakie zostały zrealizowane w związku z potrzebą pozyskiwania rodzin zastępczych jako podstawy systemu rodzinnej pieczy zastępczej – docieka Juszczak.

Te i inne pytania miały związek ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie za 2023 rok, który to dokument został przedłożony radnym w czasie ostatniej sesji. Zdaniem Juszczaka nie wszystkie przedstawione w nim zagadnienia zostały wystarczająco wyjaśnione. Złożony przez radnego dokument dotyka także o bieżące, drogowe plany zarządu. Juszczak chciałby także wiedzieć, kto w starostwie odpowiada za zagadnienia dotyczące turystyki i proponuje, że mógłby w takim zespole pracować jako głos doradczy. 

O zagadnienia dotyczące pomocy społecznej w kontekście domów w Nowinach i Rejowcu zapytała także radna Bernadeta Misiura. Poprosiła starostę o szczegółowe opisanie, jak obecnie funkcjonują placówki i jakie zadania realizują. Chciałaby wiedzieć, ilu pensjonariuszy przebywa obecnie w obu placówkach i jaki jest koszt pobytu jednego mieszkańca w każdym z domów. Zainteresował ją również schemat organizacyjny obu jednostek i stan zatrudnienia. Ale nie tylko. Przygotowane przez nią pismo zawiera w sumie 20 szczegółowych pytań o wszystkie obszary codziennego funkcjonowania placówek. 

Kiedy przebudowa powiatówką nr 2029L?

Pakiet swoich drogowych oczekiwań spisał również radny Tomasz Szczepaniak. W jego piśmie pojawia się między innymi prośba o szczegółową informację dotyczącą byłej drogi wojewódzkiej, a obecnej drogi powiatowej nr 2029L, która łączy Marynin z Rejowcami. 

„29 lutego trzech burmistrzów i wójt spotkali się ze starostą w sprawie możliwości wspólnego wykonania dokumentacji technicznej na przebudowę drogi. Zgodnie ustalono partycypacje kosztów wykonania dokumentacji technicznej. Samorządy chciałyby zabezpieczyć środki finansowe w swoich budżetach. Czy wiadomo już, kiedy zostanie ogłoszony przetarg?” (pis. oryg.) - pyta w swojej interpelacji radny Szczepaniak.

Odpowiedź na to i inne pytania powinniśmy poznać już wkrótce. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózekTreść komentarza: Nareszcie to skończyli. To była najgorzej zabezpieczona robota jaką widziałem. Standardowe ustawianie ciężarówek na zakręcie l, gdzie nie ma możliwości zobaczyć czy coś jedzie, cięcie kostki na środku szosy gdzie wszystko leci na auta itp. dramatData dodania komentarza: 20.09.2024, 18:18Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Bezpieczniej na drodze powiatowejAutor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!
Reklama
Reklama
Reklama