Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Gm. Kamień. 40 lat jak jeden dzień... Gmina obchodzi okrągły jubileusz

Gmina Kamień w dzisiejszych, administracyjnych granicach, istnieje od 1984. W tym roku przypada zatem okrągła rocznica istnienia osobnego „organizmu”, który został wydzielony z gminy Chełm. Zdaniem lokalnych władz jest to doskonała okazją do tego, aby powspominać, przypomnieć jak było i świętować – pod gołym niebem i przy wtórze tanecznej muzyki.
Gm. Kamień. 40 lat jak jeden dzień... Gmina obchodzi okrągły jubileusz

Źródło: Gmina Kamień

Niby 40, a jednak 800 lat...

Wójt Dariusz Stocki przypomina, że chociaż „oficjalna” historia zarządzanej przez niego gminy rozpoczęła się właśnie 40 lat temu, to historyczne wzmianki na jej temat pojawiły się znacznie wcześniej, bo na początku XIII wieku. Co prawda w tych pierwszych, historycznych zapisach nie ma mowy o Kamieniu jako takim, ale o Andrzejowie. Dzięki temu to właśnie sołectwo można uznać za najstarszą gminną miejscowość.

-Tak, te pierwsze wzmianki datowane są na 1205 rok. W Polsce jest to okres wczesnego średniowiecza. Kolejne zapisy są już późniejsze, z XV wieku. Mowa w nich nie tylko o Andrzejowie, ale też o Czerniejowie, Haliczanach, Kamieniu, Koczowie, Mołodutynie, Pławanicach, Strachosławiu czy Wolawcach – przypomina na podstawie historycznych opracowań włodarz gminy.

Znacznie później, w latach, kiedy Polska traciła właśnie swoją niepodległość, opisywane były takie miejscowości, jak: Ignatów, Józefin, Majdan Pławanicki czy Rudolfin. 

- Warto zauważyć, że połowa XIX wieku, a właściwie lata od roku 1864 do 1874 to okres, kiedy właśnie tutaj, w naszej gminie, zaczęli się osiedlać niemieccy koloniści. W gminie Po 1864 roku, czyli po upadku powstania styczniowego, niemieckie kolonie zaczęły pojawiać się w Natalinie i Pławanicach, a następnie – w 1870 roku – w  Andrzejowie, w 1872 roku – w Ignatowie, a w 1874 roku w Kamieniu i Rudolfinie – przywołuje wójt Dariusz Stocki.

Po wojnie Gromadzka Rada Narodowa

Ten stan utrzymywał się aż do wybuchu II wojny światowej. Tuż po niej nastał nowy porządek prawny, zgodnie z którym przestały istnieć dawne gminy, a pojawiły się Gromadzkie Rady Narodowe. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie mogło być mowy o jakiejkolwiek samorządności, a lokalni urzędnicy stanowili w istocie przedłużenie struktur centralnej, państwowej władzy. 

Gromadzkie Rady funkcjonowały do roku 1973 roku. Ostatnią siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej w Kamieniu był budynek przy obecnej ulicy Diamentowej 60. Po przeprowadzeniu reformy administracyjnej w 1973 roku Gromadzkie Rady Narodowe zastąpione zostały urzędami gmin. Niestety nie utworzono wówczas jako takiej gminy Kamień, a miejscowości, które należały administracyjnie Gromadzkiej Rady Narodowej w Kamieniu, zostały włączone do gminy Chełm z siedzibą w Pokrówce. W budynku, który zajmowała Gromadzka Rada Narodowa, znalazł się natomiast ośrodek zdrowia.

Wszystko zmieniło się pod koniec 1983 roku, kiedy ówczesnym województwie chełmskim utworzona została gmina Kamień z siedzibą gminnych organów władzy i administracji państwowej w Kamieniu. W skład nowej gminy weszły następujące sołectwa: Pławanice, Rudolfin, Kamień, Kamień-Kolonia, Ignatów-Kolonia, Józefin, Strachosław, Natalin, Czerniejów, Wolawce, Koczów, Haliczany, Mołodutyn z gminy Chełm oraz Andrzejów z gminy Żmudź. Na terenie gminy funkcjonuje w sumie 14 sołectw, w skład których wchodzi 17 miejscowości.

- Pierwszą siedzibą urzędu gminy były lokale, które zostały wynajęte w tzw. ,,agronomówce”, jednym z bloków mieszkalnych. Później urzędnicy zajęli także dodatkowe lokale w budynku, który położony jest przy ulicy Hrubieszowskiej 28. W 1991 r. do istniejącego bloku przy ulicy Diamentowej 15 dobudowano nowy budynek, do którego przeniesiono wszystkie wydziały urzędu. Urząd funkcjonuje tutaj do dzisiaj – mówi o niełatwych początkach nowych struktur Dariusz Stocki. 

Rzesza oddanych przyjaciół

Okrągła rocznica i minione cztery dekady funkcjonowania gminy to także doskonała okazja do tego, aby wspomnieć o osobach z nią związanych. Warto zauważyć, że pierwszym naczelnikiem gminy był Edward Lewczak. W 1986 r. zastąpiła go Teresa Haponiuk, która tę funkcję pełniła do października 1989 r. W okresie transformacji ustrojowej naczelnikiem gminy został Kazimierz Stocki, który ze stanowiskiem związany był do marca 2001 roku. Od 2001 do 2018 roku stery władzy dzierżył Roman Kandziora. Obecny wójt Dariusz Stocki z urzędem związany jest od 2018 roku. 

Żaden urząd nie mógłby sprawnie funkcjonować bez oddanych sekretarzy, a więc uroczysty jubileusz stanowi okazję, aby wspomnieć także o nich. W ciągu 40 lat istnienia gminy tę zaszczytną funkcję pełniły cztery osoby: Teresa Haponiuk, Alina Szczygieł oraz Joanna Jabłońska, a obecnie funkcje tę sprawuje Beata Taras. Jeśli już mowa o liczbach i statystykach, to przez urząd przewinęło się także trzech skarbników: Antoni Wojtaszek, Maria Skibińska, a obecnie z tym stanowiskiem związana jest Irena Jagiełło

Rada gminy miała natomiast dziewięciu przewodniczących, a byli to: Karolina Mendel, Edward Flis, Ryszard Bochen, Roman Kandziora, Piotr Michalik, Grażyna Szykuła, Dorota Prus, Zbigniew Czerwonka. W IX kadencji samorządu funkcję tę radni powierzyli Piotrowi Strelczukowi. 

W tym, nieco refleksyjnym tonie, wójt Dariusz Stocki zaprasza wszystkich mieszkańców i gości na wspólną zabawę, która z zadumą i refleksją będzie miała w istocie niewiele wspólnego. Na zabawę „pod chmurką” warto zarezerwować sobie niedzielę, 23 czerwca. 

- Uroczystość rozpocznie się na naszym gminnym placu przy ul. Diamentowej 6, gdzie o godzinie 14. odprawiona zostanie uroczysta msza św. Tuż po niej zostaną wręczone wyróżnienia „Zasłużony dla gminy Kamień” i inne okolicznościowe podziękowania. Później na scenie zaprezentują się uczniowie ze szkół z terenu gminy, a po nich wystąpią gminne zespoły śpiewacze - „Rosa” i „Koral”. Następnie, z repertuarem specjalnie przygotowanym na tę uroczystość, wystąpi grupa „Restart” i zespół „Histon” - zachęca wójt Stocki.

Już od godzinie 20. rozpocznie się natomiast „Wielka Gala Disco Polo”. Wystąpią na niej zespoły „VEXEL”, „ANGEL” i „FANTASTIC BOYS”. Na zakończenie, ok. 21.50, przeprowadzony zostanie pokaz sztucznych ogni, a o 22.00 rozpocznie się zabawa „DJ Wodzirej Atomic”.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: rzetelnieTreść komentarza: komornik będzie ścigał o równowartość samochodu którym kierowałData dodania komentarza: 20.09.2024, 08:41Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Auto w rowie na DK17. Kierowca nie był w stanie nad nim zapanować
Reklama
Reklama
Reklama