Joanna Orzeszko, koordynatorka projektu, na co dzień pracująca w oddziale dla dzieci, podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją przedsięwzięcia.
- Skąd wziął się pomysł? Szukałam projektu, którym mogłabym się zająć i koordynować. Ten bardzo mnie zainteresował ze względu na swoją innowacyjność - powiedziała Orzeszko.
Program "Skrzydła dla Mamy", zorganizowany przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego, stał się inspiracją do napisania projektu.
Poniżej galeria zdjęć:
- Głównym celem była pomoc mamom w powrocie do życia zawodowego poprzez nabycie nowych kompetencji twardych i miękkich oraz nabranie pewności siebie - wyjaśniła koordynatorka.
Projekt obejmował szeroki zakres zajęć, skupiających się na rozwijaniu umiejętności praktycznych i osobistych. Joanna Orzeszko zaznaczyła, że najwięcej zajęć było z języka angielskiego, ponieważ wiele osób ma z tym problem. W projekcie było aż 10 spotkań po 2 godziny zegarowe. - Ponadto, panie miały okazję uczestniczyć w warsztatach z rękodzieła i arteterapii, które odbywały się w Pracowni Rozwoju i Terapii "Teja" we Włodawie.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wybitnych specjalistów. W ramach "Kreatywnych Mam" zajęcia prowadzili: Monika Szwalek z Projektowni Zmiany (coaching), Izabela i Rob Lewis z London Centre of English (język angielski), Jolanta Madej z Ośrodka Terapii i Rozwoju "Arteja" (arteterapia), Ula Panasiuk (social media i kobiecy biznes) oraz Jolanta Dywańska (psycholog i doradca zawodowy).
Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
- Wzięło w nim udział 11 mam, choć początkowo miało być 10. Miałam wątpliwości, czy w naszej małej Włodawie projekt się przyjmie, ale okazało się, że jest to bardzo ważny temat - dodaje.
Grupa uczestniczek była zróżnicowana pod względem wieku i sytuacji życiowej, co jednak nie przeszkodziło im w zbudowaniu silnych więzi. - Obudził się niesamowity potencjał i energia. W naszej bibliotece znalazły przestrzeń do spotkań, wspierania się i rozwijania - podkreśliła Orzeszko.
Czwarta edycja programu "Skrzydła dla Mamy" we Włodawie była pierwszą tego typu inicjatywą w mieście, ale na pewno nie ostatnią.
- Feedback był bardzo pozytywny i już teraz pytają o kolejną edycję, więc myślę, że będziemy działać dalej - zapowiedziała koordynatorka.
Projekt "Kreatywne Mamy" jest przykładem skutecznego wsparcia dla kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy, łącząc rozwój osobisty z praktycznym kształceniem zawodowym. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i wsparciu Fundacji BGK, matki z Włodawy mogły na nowo odkryć swoje możliwości i nabrać pewności siebie.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze