Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 04:56
Reklama baner reklamowy
Reklama Akademia Bialska

Gm. Kamień. Wójt podsumował rok, a radni go ocenili

Zgodnie z obowiązkiem, jaki na włodarzy samorządów został nałożony w 2018 roku, w czasie ostatniej sesji wójt Dariusz Stocki omówił, przedkładany wcześniej do konsultacji społecznych, raport o stanie gminy za 2023 rok. Czego jest w nim więcej – powodów do radości czy trosk?
Gm. Kamień. Wójt podsumował rok, a radni go ocenili

Źródło: Gmina Kamień

Patrząc na dane demograficzne, to można chyba powiedzieć o tym, że nie są one ani bezwzględnie pesymistyczne, ani też nie stanowią powodu do hurraoptymizmu. Jeśli idzie o ogólną liczbę mieszkańców, to zaobserwować można spadek. Z rejestrów ubyło w sumie 17 osób. Czy to dużo, czy mało? Trudno powiedzieć. Spadek nie jest gwałtowny, ale zjawisko to skłania z pewnością do tego, aby spróbować poszukać skutecznego remedium.

Wiemy również, że pod koniec ubiegłego roku bez pracy pozostawało w sumie 137 osób. W tym przypadku nie wiemy jednak, ilu w sumie bezrobotnych widniało w dokumentacji w roku 2022, więc nie wiadomo w istocie, czy nastąpił progres, czy regres.

Nie ulega wątpliwości, że gmina Kamień to gmina typowo rolnicza, ale w raporcie zawarto zostały również informacje dotyczące działalności gospodarczych. Mowa jest mianowicie o tym, że od stycznia do grudnia 2023 roku złożono w gminie Kamień w sumie 104 rodzaje wniosków, które następnie zostały zarejestrowane w systemie CEIDG. Otóż 13 z nich dotyczyło wpisania działalności gospodarczej do systemu, 41 zmiany wpisu w działalności gospodarczej, a 22 jej zawieszenia. W dwunastu przedsiębiorcy przedstawili potrzebę wznowienia działalności. Z kolei w 16 mowa była o wykreśleniu działalności. W sumie pod koniec 2023 roku na terenie gminy działały 184 podmioty gospodarcze. Czym dokładnie zajmują się lokalni przedsiębiorcy? Przede wszystkim handlem i usługami.

- Uwagę zwraca duży udział podmiotów wykonujących roboty ogólnobudowlane, podmioty działające w zakresie transportu drogowego towarów, a następnie sprzedaż detaliczna towarów ogólnospożywczych, konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli oraz działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną – mówił, przedstawiając zawarte w raporcie dane, wójt Stocki.

W toku dyskusji nad raportem jedna z radnych wyraziła oczekiwanie, aby wójt przedstawił zakres prac, jakie przeprowadzono w ramach renowacji boiska sportowego w Pławanicach. Stocki przypomniał, że do realizacji projektu gmina przygotowywała się od 2022 roku, kiedy ówcześni radni odbyli wyjazdową komisję po tych miejscach gminy, które wymagają jeszcze zdecydowanej interwencji władz. Na liście aktualnych potrzeb znalazło się także „dziecko” wójta Stockiego.

- Przede wszystkim musieliśmy zadbać o to, aby istniejąca nawierzchnia boiska została wyrównana. Poza tym nowa darń została ułożona na innym podłożu, na mieszance, która jest bardziej przepuszczalna. Kiedy było mokro, ziemia kleiła się wprost do butów piłkarskich. W lecie było z kolei bardzo sucho i twardo. Sądzę, że ten problem udało się już zlikwidować. Poza tym zadbaliśmy o odpowiednie odprowadzenie wód opadowych oraz zamontowaliśmy sieć nawadniającą – wyjaśnił włodarz gminy.

Radni dopytywali też o wymianę oświetlenia ulicznego. Wójt Stocki posłużył się danymi, które mówią, że nowe, ledowe zestawy pojawiły się na 520 słupach i że inwestycja ta pozwoli na obniżenie zużycia energii o ponad 60%.

Przedstawione w raporcie dane nie wzbudziły wśród radnych większych wątpliwości, dlatego też wynik głosowania nad projektem uchwały dotyczącym udzielenia wójtowi Stockiemu wotum zaufania nie powinien nikogo dziwić. Uchwała została przyjęta 15 głosami „za”.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama