Podczas posiedzenia radni miejscy dyskutowali m.in. na temat sprawozdania z wykonania budżetu miasta Chełm, które pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i odpowiednie komisje rady miejskiej oraz nad sprawozdaniem o stanie miasta. Potem podjęli decyzję w sprawie udzielenia prezydentowi Jakubowi Banaszkowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok oraz wotum zaufania.
"Otrzymałem od Rady Miasta Chełm wotum zaufania i absolutorium, za które jeszcze raz chciałbym podziękować. To oczywiście odpowiedzialność i dowód zaufania. To także docenienie pracy miejskich urzędników, którzy każdego dnia starają się aby nasze miasto było lepsze. Nie jest to łatwe, to trudny proces, ale widać, że idziemy w dobrą stronę. Dziękuję pracownikom UM za ich pracę i zaangażowanie. Liczę, że obecna kadencja RM będzie inna. Oczywiście spór jest zawsze potrzebny, ale emocje mogą być niższe. Jestem przekonany, że tak może się stać" (pisownia oryginalna) - napisał po zakończeniu sesji prezydent.
Banaszek nie otrzymał jednak poparcia wszystkich 23 radnych. Radni Polski 2050 (Katarzyna Rot, Marcin Lipczuk, Stanisław Mościcki i Tomasz Otkała) oraz Koalicji Obywatelskiej (Sebastian Bielecki, Piotr Jabłoński, Tomasz Ochera, Łukasz Krzywicki, Marek Sikora i Małgorzata Sokół) wstrzymali się bowiem od oddania głosu.
"Za" byli rzecz jasna wszyscy radni z klubu Chełmian (Tomasz Kociubiński, Piotr Krawczuk vel Walczuk, Kamil Błaszczuk i Wojciech Wójcik) i - co nie było już takie oczywiste - radni Prawa i Sprawiedliwości (Dorota Rybaczuk, Longin Bożeński, Mirosław Czech, Adam Kister, Tomasz Szczepanek, Marek Tomaszewski, Grażyna Wietrzyk-Neckier). Pozytywnie prezydenta oceniła także radna niezależna Katarzyna Janicka.
Przypominamy, że rok temu Rada Miasta Chełm nie podjęła uchwały o udzieleniu absolutorium Jakubowi Banaszkowi, co nie było jednoznaczne z nieudzieleniem absolutorium. Gdy uchwała w sprawie absolutorium nie uzyska bezwzględnej większości ustawowego składu rady, a jednocześnie nikt nie głosował przeciwko tej uchwale, nie można twierdzić, że została przyjęta.
Aby otrzymać absolutorium, prezydent powinien otrzymać bezwzględną większość głosów, czyli 12. Tymczasem 11 radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium, 7 wstrzymało się, a 5 było nieobecnych. Gdyby podczas sesji obecni byli wszyscy radni, prawdopodobnie finał głosowania byłby inny... Jeszcze gorzej miała się sprawa wotum zaufania. Tylko 6 radnych głosowało za udzieleniem prezydentowi Chełma wotum zaufania, a aż 12 radnych wstrzymało się od głosu. Wtedy głosy wstrzymujące się oddali także radni PiS. Co zmieniło się w relacjach lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości z prezydentem? Być może na ich ocieplenie ma wpływ nowa przewodnicząca Rady Miasta Chełm Dorota Rybaczuk. Jak ta współpraca będzie się układała i jakie da efekty dla miasta? Będziemy informować.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze