Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Ruda Huta. Uwaga! Barszcz Sosnowskiego ponownie rośnie w Karolinowie

Rowerzyści oraz piesi, którzy przemieszczają się przez miejscowość Karolinów, muszą uważać, by nie poparzyć się rosnącym tam barszczem Sosnowskiego. W tym roku ponownie pojawił się w pasie drogowym.
Gm. Ruda Huta. Uwaga! Barszcz Sosnowskiego ponownie rośnie w Karolinowie

Gmina Ruda Huta od lat walczy z tą rośliną. W miejscowości Karolinów, tuż za przejazdem kolejowym, od lat znajduje się jej skupisko. 

- Od lat walczymy z barszczem Sonowskiego. W Karolinowie rośnie na terenie działek kolejowych i jeśli kolejarze nie usuwają tej rośliny, to my systematycznie, co roku, im o tym przypominamy. Stosowane są różne metody, aby zniszczyć tę roślinę. Jeśli pojawi się ona na terenie pasa drogowego, także zgłaszamy to starostwa - poinformował nas wójt gminy Ruda Huta Jarosław Walczuk

Wójt nie ukrywa, że aby usunąć tę roślinę całkowicie z terenu gminy, potrzebna jest mobilizacja mieszkańców. Urząd nie może wkroczyć na prywatne posesje.

- W wielu miejscach zaczął już kwitnąć. Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny dla człowieka. Kształtem i budową przypomina popularny koper, jednak jest od niego znacznie większy (maksymalnie może osiągać nawet 4 metry wysokości). Zbudowany jest z zielonej łodygi, która na dole pokryta jest fioletowymi plamkami. Liście barszczu są bardzo duże i rozłożyste z ostrymi końcówkami. Z kolei kwiaty są białe i gęsto ułożone. Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie – przypomina sanepid.

Właśnie ten olejek powoduje oparzenie na skórze. Nie dzieje się to od razu, ale w momencie, gdy skóra zostanie wystawiona na słońce. Pierwsze objawy oparzenia pojawiają się w ciągu 30 minut do 2 godzin od kontaktu z chwastem. Na początku występuje zaczerwienienie, następnie tworzą się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Jest to bardzo bolące i swędzi. Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. 

Nadleśnictwo Chełm umieściło na swojej stronie internetowej szczegółowe informacje o tej roślinie oraz w jaki sposób bezpiecznie ją usunąć:  https://chelm.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/inny-rodzaj-barszczu

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama