Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Granat w Bugu. To było dla mężczyzny niemałe zaskoczenie

Mężczyzna pływający pontonem odkrył niebezpieczny przedmiot na brzegu rzeki Bug. Podczas wycieczki pontonowej mężczyzna przypadkowo natknął się na granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Niewybuch został zabrany przez saperów na poligon celem zneutralizowania.
Granat w Bugu. To było dla mężczyzny niemałe zaskoczenie
Mężczyzna pływający pontonem odkrył niebezpieczny przedmiot na brzegu rzeki Bug. Podczas wycieczki pontonowej mężczyzna przypadkowo natknął się na granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Niewybuch został zabrany przez saperów na poligon celem zneutralizowania

Autor: KPP Łosice

Jak informuje mł. asp. Weronika Wujek, z KPP w Łosicach, 5 lipca oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Łosicach został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów na brzegu rzeki Bug. 

– Niebezpieczne pozostałości z czasów wojny zostały ujawnione podczas wyprawy pontonowej. Skierowany na miejsce policjant wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach wspólnie z pracownikiem starostwa powiatowego ds. zarządzania kryzysowego Romanem Kasprowiczem potwierdzili, że jest to granat moździerzowy kaliber 60, długości 30 cm, uzbrojony z czasów II wojny światowej – przekazuje oficer prasowy. 

Dodaje, że do czasu przybycia patrolu saperskiego z Wesołej znalezisko zabezpieczali łosiccy policjanci. 8 lipca na miejsce przybył patrol rozminowania z jednostki wojskowej Warszawa-Wesoła. Pocisk artyleryjski został zabezpieczony przez warszawskich saperów w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowany na poligon celem neutralizacji.

– Przypominamy, że tego rodzaju znaleziska, pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Apelujemy o ostrożność i rozwagę – mówi mł. asp. Weronika Wujek.

 Postępowanie w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło sporo czasu, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nie znanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego.

 – Nasza nadmierna ciekawość doprowadza do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci – zauważa oficer prasowy. 

Wskazuje, że niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary.

W razie znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia należy:

1. Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić przedmiotu wybuchowego.
2. Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.
3. Niezwłocznie powiadomić Policję lub Centrum Zarządzania Kryzysowego

 „KATEGORYCZNIE NIE WOLNO PODNOSIĆ, ODKOPYWAĆ, PRZENOSIĆ, WRZUCAĆ DO OGNISKA ANI DO MIEJSC TAKICH JAK STAWY, GŁĘBOKIE ROWY ZNALEZIONYCH NIEWYBUCHÓW"

– Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe – zauważa mł. asp. Weronika Wujek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama