Spotkanie odbyło się w hotelu Arche Hotel Krakowska w Warszawie i miało na celu omówienie przyszłości polskiego systemu ochrony zdrowia. Przyciągnęło licznych uczestników, w tym starostów, dyrektorów szpitali oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Głównym tematem była reforma systemu ochrony zdrowia, zapowiedziana przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę.
Wśród istotnych zmian znalazły się m.in. rezygnacja z definiowania poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) na rzecz kwalifikowania świadczeniodawców według tzw. profili kwalifikujących oraz stworzenie mapy świadczeń, która określi kierunek finansowania.
"Udział przedstawicieli samorządów lokalnych jest niezwykle ważny, nasz głos musi wybrzmieć. Walczymy o nasze szpitale. Aktywne uczestnictwo samorządów pozwoli na dopasowanie planowanych zmian do realnych potrzeb' – napisał na swoim profilu facebookowym starosta Mariusz Zańko. - Tematem przewodnim były zmiany systemowe w ochronie zdrowia, koncepcja i założenia na lata 2024-2026. Poruszono temat kondycji finansowej szpitali. Kierownictwu Ministerstwa Zdrowia przekazałem informację o trudnej sytuacji naszego szpitala. Czeka nas proces transformacji, oparty na programie naprawczym. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz urzędy wojewódzkie przygotują mapę świadczeń mającą określić kierunek transformacji szpitali. Zadłużone placówki, pod warunkiem przejścia przez ścieżkę programu naprawczego, mogą liczyć na kredyt długoterminowy udzielony przez Bank Gospodarstwa Krajowego" – podkreślił starosta w swoim wpisie.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze