Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Co archeolodzy znaleźli na Wysokiej Górce? Kolejne tajemnicze odkrycie...

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odkryciu przez dr Stanisława Gołuba studni na Górze Chełmskiej. Jak archeolog natknął się na ten zabytek?
Chełm. Co archeolodzy znaleźli na Wysokiej Górce? Kolejne tajemnicze odkrycie...

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

"Przyczyną przeprowadzenia przez dr. Stanisława Gołuba badań archeologicznych w lipcu tego roku było zapadnięcie się gruntu w pobliżu narożnika południowo-wschodniego wieży. Odwierty i wykop złożony po linii wschód-zachód do głębokości 3 m według oceny badacza umożliwił rozpoznanie reliktów studni"  - informuje konserwator. 

Studnia znajduje się w pobliżu wieży, która była częścią rezydencji księcia Daniela Romanowicza.

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podczas prac odkryto warstwę zielonego iłu, schodzącą łagodnie do środka studni. W profilu wschodnim natrafiono również na zielony mokry ił z węglami drzewnymi. Na podstawie nielicznych zabytków ceramicznych archeolog datuje warstwy iłów na XIII wiek.

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wśród zabytków odkrytych podczas badań były m.in.: olbrzymie ilości cegieł o grubości 7 cm z zaprawą wapienną, fragmenty detali z gzymsów z malaturą, kafli piecowych biało szkliwionych, łuski do karabinu Lebel.

Nie jest jeszcze możliwe ustalenie przyczyny powstania zapadliska. Może mieć ono związek z tym, że studnię zasypano m.in. 2-metrową warstwą luźnego gruzu ceglanego, a na głębokości około 4-5 metrów są pustki.

Wykop został zabezpieczony do przyszłego sezonu badawczego.

Jak czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura Chełm:  

Wysoka Górka dominuje w północno-wschodniej części Góry Chełmskiej w Chełmie. W XIII w. książę Daniel Romanowicz wzniósł tu swoją rezydencję, składającą się z palatium, wieży obronnej i cerkwi pw. św. Jana Złotoustego. Badania archeologiczne tego budzącego ogromną ciekawość miejsca rozpoczęły się już ponad 100 lat temu. Odkryte podczas archeologicznych badań wykopaliskowych obiekty są wyjątkowymi w skali Polski reliktami romańskiej architektury rezydencjonalnej z XIII w., a jednocześnie najstarszymi zachowanymi na terenie Chełma zabytkami architektonicznymi. Historia Wysokiej Górki nadal jednak nie jest odkryta, a każdy niemal rok przynosi nowe, sensacyjne informacje.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

agafon 22.07.2024 19:02
Może to kopiec grzebalny, grobowiec, taka nasza lokalna polska piramida?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama