Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Chełm. Co archeolodzy znaleźli na Wysokiej Górce? Kolejne tajemnicze odkrycie...

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odkryciu przez dr Stanisława Gołuba studni na Górze Chełmskiej. Jak archeolog natknął się na ten zabytek?
Chełm. Co archeolodzy znaleźli na Wysokiej Górce? Kolejne tajemnicze odkrycie...

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

"Przyczyną przeprowadzenia przez dr. Stanisława Gołuba badań archeologicznych w lipcu tego roku było zapadnięcie się gruntu w pobliżu narożnika południowo-wschodniego wieży. Odwierty i wykop złożony po linii wschód-zachód do głębokości 3 m według oceny badacza umożliwił rozpoznanie reliktów studni"  - informuje konserwator. 

Studnia znajduje się w pobliżu wieży, która była częścią rezydencji księcia Daniela Romanowicza.

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podczas prac odkryto warstwę zielonego iłu, schodzącą łagodnie do środka studni. W profilu wschodnim natrafiono również na zielony mokry ił z węglami drzewnymi. Na podstawie nielicznych zabytków ceramicznych archeolog datuje warstwy iłów na XIII wiek.

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wśród zabytków odkrytych podczas badań były m.in.: olbrzymie ilości cegieł o grubości 7 cm z zaprawą wapienną, fragmenty detali z gzymsów z malaturą, kafli piecowych biało szkliwionych, łuski do karabinu Lebel.

Nie jest jeszcze możliwe ustalenie przyczyny powstania zapadliska. Może mieć ono związek z tym, że studnię zasypano m.in. 2-metrową warstwą luźnego gruzu ceglanego, a na głębokości około 4-5 metrów są pustki.

Wykop został zabezpieczony do przyszłego sezonu badawczego.

Jak czytamy na stronie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura Chełm:  

Wysoka Górka dominuje w północno-wschodniej części Góry Chełmskiej w Chełmie. W XIII w. książę Daniel Romanowicz wzniósł tu swoją rezydencję, składającą się z palatium, wieży obronnej i cerkwi pw. św. Jana Złotoustego. Badania archeologiczne tego budzącego ogromną ciekawość miejsca rozpoczęły się już ponad 100 lat temu. Odkryte podczas archeologicznych badań wykopaliskowych obiekty są wyjątkowymi w skali Polski reliktami romańskiej architektury rezydencjonalnej z XIII w., a jednocześnie najstarszymi zachowanymi na terenie Chełma zabytkami architektonicznymi. Historia Wysokiej Górki nadal jednak nie jest odkryta, a każdy niemal rok przynosi nowe, sensacyjne informacje.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
agafon 22.07.2024 19:02
Może to kopiec grzebalny, grobowiec, taka nasza lokalna polska piramida?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: zrobili se komis na parkingach miejskich i nie można zaparkować na 10 minut aby zrobić szybkie zakupyData dodania komentarza: 7.09.2024, 09:52Źródło komentarza: Chełm. Płatne parkowanie podzieliło mieszkańców [SONDA]Autor komentarza: os RejowieckaTreść komentarza: Powinno być głosowane za i przeciw - są tylko "progi zwalniające na Kochanowskiego" a tężnia solankowa odrzucona.Data dodania komentarza: 7.09.2024, 08:47Źródło komentarza: Chełm. Mieszkańcy, pamiętajcie o Budżecie Obywatelskim!Autor komentarza: Katarzyna DubajTreść komentarza: Potrzeba delaz i actionData dodania komentarza: 7.09.2024, 00:00Źródło komentarza: Złoty Róg w Krasnymstawie. Kiedy powstanie? W jakich sklepach zrobimy tam zakupy?Autor komentarza: tutejszyTreść komentarza: wody po kostki albo do kolanData dodania komentarza: 6.09.2024, 15:26Źródło komentarza: Gm. Chełm. Akcja ratunkowa w Stańkowie. Mężczyzna wpadł do UherkiAutor komentarza: Mieszkaniec chelmaTreść komentarza: Niech nie gadają głupot, chcą zaoszczędzić odkrywając te „baseny” na noc. Problem nie tkwi w dzień, gdy temperatura właśnie jest najwyższa i powinno się rozprzestrzeniać, tylko w nocy gdy nikt nie widzi. Problem jest szczególnie po godzinie 19/20 gdy już robi się ciemno. Żadne chemikalia ze żniw tylko czysta chęć zaoszczędzenia na utylizacji rozpuszczając opary w powietrze;)Data dodania komentarza: 6.09.2024, 13:38Źródło komentarza: Chełm. Powrócił koszmar mieszkańców! Znów śmierdzi z oczyszczalni
Reklama
Reklama
Reklama