Radny Mirosław Czech zwrócił uwagę na problemy z działaniem Chełmskiej Biblioteki Cyfrowej. Jak zauważył radny, z powodu archaicznego oprogramowania korzystanie z niej jest utrudnione, a publikowanie nowych materiałów jest praktycznie niemożliwe.
"Czy i kiedy Urząd Miasta ma zamiar przeznaczyć środki na oprogramowanie, by udostępnić czytelnikom możliwość korzystania z naszych chełmskich zbiorów?" - Zapytał w interpelacji radny Czech.
Wiceprezydent Dorota Cieślik poinformowała, że miasto jest świadome problemu.
"W 2023 r. odnotowano 3 347 175 odwiedzin, wygenerowano 4 590 827 stron zasobów, 49 046 wyświetlonych publikacji i 2 430 wyszukiwań. Ze względu na wyczerpanie zasobów pamięci i brak środków na rozbudowę infrastruktury, obecnie jest możliwość publikowania tylko jednego dokumentu rocznie." - stwierdziła wiceprezydent.
W 2021 roku dokonano wyceny kosztów modernizacji ChBC na kwotę 431 100 zł i złożono wniosek do Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej o dofinansowanie projektu, jednak nie został on rozpatrzony pozytywnie. Obecnie biblioteka przygotowuje się do ponownego ubiegania się o środki na modernizację.
Radny Czech poruszył również kwestię nieczynnego ekranu do gier w holu biblioteki.
"W holu na parterze biblioteki dzieci i młodzież miały możliwość korzystania z gier na dużym ekranie. Chętnych było wielu. Są wakacje, lecz atrakcja, którą niewątpliwie był ekran do gier, nie działa. Czy i kiedy zostanie naprawiony?" - docieka radny.
Wiceprezydent wyjaśniła, że ekrany te nie były udostępniane czytelnikom od dwóch lat, ale są wykorzystywane do celów informacyjnych i promocyjnych. Obecnie ściana multimedialna jest w trakcie modernizacji i po remoncie zostanie ponownie udostępniona jako nośnik informacji i promocji.
W zamian za gry, biblioteka oferuje dzieciom i młodzieży zajęcia informatyczne z wykorzystaniem laptopów, tabletów i robotów Photon.
Zobaczcie galerię zdjęć z organizowanych dla dzieci przedsięwzięć:
Na koniec radny Czech zapytał o czytnik do mikrofilmów, który znajduje się w bibliotece, ale jest w złym stanie technicznym. Wiceprezydent poinformowała, że w Dziale Zbiorów Regionalnych i Czytelni Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti znajdują się negatywy mikrofilmów, na których zgromadzone są zasoby biblioteczne udostępniane jednocześnie w wersji papierowej.
"Biblioteka od 2018 roku nie posiada w ewidencji czytnika mikrofilmów, ale też od tego czasu, jak wynika z informacji dyrektora Biblioteki, nie było zapotrzebowania na korzystanie z niego ani zainteresowania tego typu zbiorami. Wszystkie zasoby przechowywane na mikrofilmach zostały zapisane na innych nośnikach i jeżeli jest zgłoszone na nie zapotrzebowanie, są one udostępniane czytelnikom" - dodała Cieślik.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze