Jubileuszowa edycja święta organizowana jest w gminie Fajsławice na stadionie przy Urzędzie Gminy Fajsławice. Wydarzenie ma na celu promowanie uprawianych w województwie lubelskim ziół oraz ich licznych zastosowań w profilaktyce zdrowotnej, lecznictwie, kosmetyce i dietetyce.
Podczas święta będzie można spotkać się z plantatorami ziół, producentami lokalnych specjałów i rękodzieła, a także wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach. Nie zabraknie również występów artystycznych i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13:00 mszą świętą, podczas której poświęcone zostaną dożynkowe wieńce, bukiety zielne i chleb.
Po mszy uczestnicy przejdą barwnym korowodem dożynkowym na stadion przy Urzędzie Gminy Fajsławice, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie święta.
X Wojewódzkie Święto Ziół to okazja, aby posłuchać wystąpień okolicznościowych oraz poznać laureatów konkursów na najsmaczniejszy wypiek z ziołami i najpiękniejszy bukiet zielny.
Podczas święta nie zabraknie regionalnych potraw, a goście będą mogli delektować się aromatyczną zupą pokrzywową.
Od 15, na scenie zaprezentują się zespoły ludowe, takie jak "JAWOR", "Siedliszczanki", "Fajsławianki" i "Uroczysko", które przeniosą publiczność w świat tradycyjnej muzyki i tańca.
Dla osób chcących poznać tajniki tworzenia tradycyjnych ozdób florystycznych, organizowane będą warsztaty wicia wianków o godzinie 16:00.
Święto Ziół to nie tylko zabawa, ale także okazja do edukacji. Rolnicy będą mogli wziąć udział w konkursie BHP, organizowanym przez KRUS, placówkę terenową w Piaskach.
Wieczór umilą występy znanych zespołów: "Cookies Band" i "Brathanki", którzy zaprezentują swoje największe przeboje.
X Wojewódzkie Święto Ziół to też okazja do wymiany doświadczeń między producentami i miłośnikami ziół, a także do zakupu świeżych, aromatycznych produktów lokalnych.
Zioła od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej, stanowiąc bogactwo witamin, minerałów i cennych związków bioaktywnych. Ich właściwości prozdrowotne obejmują m.in. wspomaganie odporności, łagodzenie dolegliwości bólowych, regulację układu pokarmowego i poprawę kondycji skóry. W profilaktyce zdrowotnej zioła stosowane są w formie naparów, herbatek, olejków eterycznych, kompresów i okładów, natomiast w lecznictwie, ziołolecznictwo stanowi uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, przynosząc ulgę w wielu schorzeniach. Obecnie coraz częściej w kosmetykach możemy zobaczyć zjawisko powrotu do korzeni i sięgnięcia w składach po dary natury, z których babcie korzystały. W kosmetyce zioła wykorzystywane są do produkcji kremów, maseczek, toników i innych naturalnych produktów pielęgnacyjnych. |
Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców województwa lubelskiego, a udział w nim jest bezpłatny.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze