Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Gorzków. Na sesji było gorąco

Na ostatniej sesji rady gminy Gorzków poruszono wiele istotnych kwestii zarówno dla mieszkańców jak i samych radnych. Zmieniono skład komisji stałych, radni dopytywali także o szczegóły organizowanych w Gorzkowie dożynek powiatowych.
Gm. Gorzków. Na sesji było gorąco

Źródło: screen sesja gminy Gorzków

Chociaż członkowie komisji stałych zostali wybrani już kilka miesięcy temu, na ostatniej sesji Rady Gminy Gorzków ze względu na wniosek radnych zmieniono ich składy. 

- Otrzymaliśmy odpowiedź na skargę złożoną do wojewody lubelskiego(...). Nie jest to werdykt ani wyrok, kwestię tworzenia komisji (powoływania komisji) rozwiąże wojewódzki albo ostatecznie sąd apelacyjny. W odpowiedzi zaznaczone jest, że w statucie gminy Gorzków nie jest określona ilość członków w poszczególnych komisjach stałych - wyjaśniał na sesji radny Radosław Parka.

Radni gminy Gorzków zmierzyli się na ostatniej sesji z problemem ograniczenia możliwości pełnienia mandatu przez niektórych członków rady. Radny Parka zwrócił uwagę na to, że ograniczenia kadrowe w komisjach stałych utrudniają pełne uczestnictwo w pracach organu. Po dyskusji podjęto decyzję o zmianie uchwały, co ma przyczynić się do bardziej demokratycznego funkcjonowania rady.

Radni dopytywali o dożynki... 

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Gorzków radni, zadali wójtowi Piotrowi Cichoszowi wiele pytań. Tematyka była szeroka i obejmowała m.in. stan dróg, fundusze sołeckie i zbiorniki wodne. Ponadto, radni poruszyli temat organizacji tegorocznych dożynek powiatowych, które odbędą się w gminie.

Jaki jest przewidywany koszt organizacji dożynek? Skąd pozyskane zostaną pieniądze? Czy będą sponsorzy czy pieniądze dołoży powiat?

Jak poinformował wójt Cichosz, inicjatywa organizacji tegorocznych dożynek powiatowych w Gorzkowie wyszła ze strony starosty powiatu krasnostawskiego Janusza Szpaka

- Od 10 lat, właśnie 15 sierpnia organizujemy dożynki gminne. Koszt dożynek zazwyczaj wynosi około 40-50 tysięcy złotych. W tym momencie koszt wzrasta do około 80 tysięcy i zostanie rozdzielony po połowie pomiędzy gminą i powiatem. Pozostałe jednostki samorządu terytorialnego, które uczestniczą w dożynkach powiatowych też część kosztów pokryją - wyjaśnił wójt.

Jak twierdzi Cichosz organizacja tegorocznych, dożynek powiatowych będzie mniej kosztowna niż gminnych. Oczywiste jest jednak, że organizatorzy będą zobowiązani aby zapewnić więcej mniej parkingowych a także zorganizować zaplecze medyczne dla wystawców, artystów a także gości.

Wybudują przydomowe oczyszczalnie 

Podczas sesji omówiono także temat przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Zakończyło się postępowanie przetargowe w zakresie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. 11 lipca podpisaliśmy umowę na łączną kwotę ponad 817 tysięcy zł. W ramach tego zadania wykonanych zostanie 38 przydomowych oczyszczali ścieków. Te umowy przewidują także możliwość rozszerzenia i powstanie kolejnych dziesięć oczyszczalni - mówił wójt.

Wójt przypomniał, że gmina ma w zasobach ponad 2 miliony złotych, pochodzące z subwencji rządowej. - Zachęcam mieszkańców do korzystania z tego programu, ponieważ będzie kontynuowany również w roku 2025. Możliwości są duże i będziemy chcieli wykorzystać całą dostępną kwotę - mówił podczas sesji Piotr Cichosz.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama