Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

IV Jarmark Pauliński we Włodawie – święto historii i tradycji

W dniach 24-25 sierpnia we Włodawie odbędzie się IV Jarmarku Paulińskiego. Ta cykliczna impreza, wpisana już na stałe w kalendarz kulturalny regionu, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów pragnących poznać bogatą historię i tradycje miasta.
IV Jarmark Pauliński we Włodawie – święto historii i tradycji

Źródło: Fot. Jarmark Pauliński we Włodawie 2023 | jarmarkwlodawa.paulini.pl

Jarmark Pauliński to nie tylko okazja do zabawy, ale przede wszystkim szansa na przybliżenie uczestnikom sarmackich zwyczajów, które niegdyś kształtowały oblicze Włodawy. Wydarzenie nawiązuje do czasów, kiedy miasto było ważnym ośrodkiem handlu i kultury, a organizowane tu jarmarki cieszyły się ogromną renomą.

Jednym z głównych celów jarmarku jest upamiętnienie postaci Ludwika Pocieja, który za sprawą Augusta III otrzymał przywilej na organizację dwóch jarmarków. Pierwszy, dwutygodniowy, miał odbywać się w okolicach Zielonych Świątek, a drugi, czterotygodniowy – na święto św. Michała. To właśnie dzięki niemu Włodawa stała się miejscem, gdzie spotykali się kupcy z różnych zakątków.

Organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program, który z pewnością przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i najmłodszym. Będą dwa dni pełne atrakcji.

W sobotę rano o godzinie 11:00 odbędzie się zwiedzanie kościoła z przewodnikiem. Podczas oprowadzania po kościele będzie można odkryć historię i architekturę. Natomiast o 11:30 zaplanowano spacer po Włodawie. Po wyjściu z kościoła grupa uda się na fascynujący spacer po zabytkowych uliczkach Włodawy. Przewodnik opowie o najważniejszych wydarzeniach historycznych, architekturze i kulturze miasta.

Po południu, o 13:00, rozpocznie się gra terenowa szlakiem włodawskim. Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, przygotowana została pełna przygód gra w plenerze. Wyposażeni w mapę i wskazówki, chętni uczestnicy wyruszą na poszukiwanie ukrytych skarbów, rozwiązywanie zagadek i odkrywanie tajemniczych miejsc w mieście.

Dla tych, którzy chcieliby ponownie odwiedzić kościół lub nie mieli możliwości uczestniczyć we wcześniejszym zwiedzaniu, odbędzie się drugie spotkanie z przewodnikiem w kościele o 14:30, a o 15:00 sesja naukowa, podczas której wybitni eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat historii Włodawy i regionu.

Na zakończenie dnia odbędzie się tradycyjna biesiada włodawska. Przy dźwiękach muzyki ludowej uczestnicy będą mogli skosztować lokalnych specjałów i spędzić miło czas.

Fot. Jarmark Pauliński we Włodawie 2023 | jarmarkwlodawa.paulini.pl

Drugi dzień Jarmarku Paulińskiego przeniesie nas jeszcze głębiej w świat sarmackich tradycji i historii Włodawy. Przez cały dzień będzie można odwiedzić liczne kramy, gdzie znajdą się rękodzieła, produkty regionalne, pamiątki i wiele innych rzeczy.

Dzień rozpocznie się od inscenizacji historycznej pod organistówką w Różance pod hasłem "Wyjazd orszaku Ludwika Pocieja" o godzinie 10:00. Uczestnicy przeniosą się w czasie i zostaną świadkami historycznego wydarzenia. To widowisko przybliży życie i obyczaje szlachty w dawnych czasach. O 12:00 we Włodawie odbędzie się uroczysty polonez, w którym każdy będzie mógł wziąć udział. 

W trakcie dania miłośnicy historii i sztuki będą mogli obejrzeć wystawę "Z sarmackiego arsenału i skarbczyka", a od 12:00 do 16:00 Teatr z Końca Polski zaprosi przybyłych na improwizację. Z kolei o 12:30 artyści z Krakowa, Scena Kalejdoskop - Krakowski Teatr Uliczny, zaprezentują swoje umiejętności występu. Druga część spektaklu odbędzie się o godzinie 15:30.

O godzinie 13:00 rozpoczną się sarmackie igrzyska. Zawodnicy wezmą udział w zabawnych konkurencjach, które przeniosą w świat sarmackich rycerskich turniejów.

Wśród atrakcji znajdą się też stylizowane sesje fotograficzne, w których uczestnicy będą mogli przenieść się w czasie za sprawą stylowych kostiumów, a w specjalnej strefie, będzie można zobaczyć różne gatunki zwierząt. Odbędzie się też licytacja pamiątek na rzecz organizacji jarmarku 2025.  

Nie zabraknie też muzycznych akcentów, od 14:00 na scenie wystąpi Kapela Drewutnia, a o 16:00 koncert pod hasłem "Pod sokorzyną, pod jesionami - nadbużańskie śpiewy". Zostaną zaprezentowane nowo skomponowane utwory muzyczne do wierszy Sidoruka. Autorem opracowań muzycznych jest Marcin Obuchowski. Projekt ""Pod sokorzyną, pod jesionami - śpiewy nadbużańskie" nie tylko integruje różne elementy lokalnej kultury, ale również tworzy mosty pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością, umożliwiając lokalnej społeczności odkrywanie piękna literatury i muzyki regionu 

Honorowy patronat nad IV Jarmarkiem Paulińskim objął Marszałek Województwa Lubelskiego, co świadczy o znaczeniu tego wydarzenia dla regionu.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama